Kirk Hammett (Metallica) o svojich pedáloch KHDK

Exkluzívny rozhovor pre Kytary.sk

KHDK pedály KHDK pedály majú slogan „For gearheads by gearheads“. Myslíš si o sebe, že si „gearhead“? (Gearhead je ten, kto je totálne zapálený do technógií, noviniek, stále by niečo skúšal, nastavoval a upravoval svoj zvuk)

Absolútne. Dokonca si musím prenajímať kus skladu iba preto, aby som si mal kam dať všetky zosilňovače. No… Takže kde mám začať. Mám to zobrať od gitár? Zosilňovačov? Krabičiek? Vecí, čo mám v racku? S Jamesom (Hetfieldom) sme vždy mali tony gearu. Mám tendenciu schovávať si všetko, čo som si za tie roky nazbieral. Mám vzťah ku všetkým veciam, ktoré som v minulosti používal. Takže áno, som totálny gearhead. Poslednú dobu sa snažím nevyžadovať toľko vecí. Skôr sa zameriavam na to, čo skutočne potrebujem. Čo ma privádza ku KHDK. Rozbehnúť značku gitarových efektov mi totiž dávalo obrovský zmysel. Vyrábame krabičky, ktoré som vždy chcel a potreboval. Okrem toho je to tiež skvelá možnosť ako si užiť kopu zábavy a je to pre mňa i super príležitosť pre realizáciu svojej kreativity. Dokonca ma prekvapuje, koľko uspokojenia mi to poskytuje. Posielame do sveta výborné produkty a dostávame pozitívnu spätnú väzbu od ostatných gitaristov. Chceme krabičky KHDK dostať do rúk všetkých gitaristov.


Ty si sa priamo podieľaľ na vývoji pedálov KHDK, že?

Áno, všetky krabičky KHDK majú môj vklad. Vymýšľali sme ich spoločne s mojím kolegom Davidom Karonom. Potom sme s našimi nápadmi išli za vývojárom Antonínom (český výrobca butikových efektov a zosilňovačov Antonín Salva) s ktorým všetko konzultujeme.


Si gitarista tej najväčšej metalovej kapely na svete, takže sa dá očakávať, že tvoj efekt KHDK Ghoul Screamer je určený pre tvrdú muziku. Ako tento pedál funguje v nie tak tvrdej hudbe?

I pôvodný Tube Screamer sa dá dobre používať napríklad v bluese alebo country - tá kompresia a skreslenie sa vie dobre presadiť i tam. Čo sa týka Ghoul Screameru, tak ten je do týchto žánrov absolútne použiteľný. Jediné, čo potrebuješ, je pohrať sa s nastavením kompresie. Ghoul Screamer je možné použiť ako úplne čistý boost alebo napríklad ako boost s ľahkou kompresiou. Tá krabička nemá iba jeden zvuk. Môžeš ju použiť v rocku, metale, bluese, country alebo napríklad i v jazze. Je to dosť univerzálny efekt.


Keď porovnáš KHDK pedály s bežnými overdrive a distortion krabičkami, ktoré gitaristi bežne používajú, čo je podľa teba na KHDK unikátne?

Unikátna je rozhodne naša technológia. Používame výhrane top komponenty a najmodernejšie technológie. Naproti tomu napríklad klasický Tube Screamer naväzuje stále na tú istú technológiu už posledných dvadsať rokov, takže hlavný rozdiel je proste v komponentoch a technológii. Mimochodom tiež vďaka týmto najnovším technológiám dokážeme „nacpať" toľko komponentov do jednej krabičky. To skôr nebolo vôbec možné.


Kompletný rozhovor s Kirkom Hammettom si môžete prečítať na webe Frontman.cz tu.

Pedály KHDK


KHDK No. 1 - Overdrive

No 1. Overdrive je výsledkom rokov experimentovania a tvrdej práce. Zvuk Overdrive pedálu a všetko, čo od neho očakávate, je tu dotiahnuté do úplnej dokonalosti. Z tohto efektu na prvé počutie rozpoznáte DNA skresleného lampového aparátu. Celkový Gain pedálu je tu rozdelený do dvoch okruhov. Prvý je naviazaný na potenciometer Gain a poskytne vám všetko od čistého Boostu po prirodzený Overdrive. Druhý Gain okruh je možno prekvapujúco prepojený s ovládačom Bass. Vďaka tomu získate veľmi bohaté, harmonické skreslenie, spodné frekvencie a saturáciu typickú pre lampové aparáty.

KHDK No. 2 - Clean Boost

Clean Boost je pedál, ktorý využíva unikátny obvod, ktorý bol vyvinutý v KHDK. Poskytne vám jasný a transparentný boost s teplým lampovým charakterom. Túto krabičku si zamiluje každý, kto má rád prirodzený a jemný Gain. Ak máte kvalitný lampový aparát, otvoríte si s týmto efektom jeho novú a nikdy neobjavenú dimenziu.

KHDK Ghoul Screamer

Ghoul Screamer je vybavený bezkonkurenčným obvodom s obrovským zvukovým potenciálom. Tento efekt bol koncipovaný presne podľa predstáv gitaristu skupiny Metallica - Kirka Hammetta. A každý detail jeho predstavy o perfektnom zvuku je ukrytý v tomto pedále. Ghoul Screamer je viacúčelový pedál, ktorý je užitočný pre široké spektrum gitaristov. Poskytne vám obrovskú kontrolu nad vaším zvukom - od čistého boostu po masívne skreslenie. Mimo troch štandardných potenciometrov Drive (miera skreslenia), Tone (tónová clona), Volume (hlasitosť) na ňom nájdete ešte 5 prepínačov. Tie vám ponúknu širokú paletu zvukov a mimo pódia je tento efekt extrémne vhodný i do štúdia - práve vďaka zvukovej šírke, ktorú budete mať k dispozícii.

Čakajte prosím