Ako vybrať basgitaru

Vítame nových basákov! Často sa hovorí, že každá kapela je tak dobrá, ako dobrý je jej basák. Je to samozrejme povedané trocha zveličene, ale i tak je v tomto výroku hodne pravdy. Basgitarista je totiž jediný člen kapely, ktorý stojí na pomedzí rytmickej zložky (bubeník) a melodickej zložky (gitarista, klávesák a podobne). Spolu s bicími udáva tempo a groove skladby a svojimi tónmi a rozkladmi akordov stvrdzuje to, čo hrá práve napríklad gitarista.
S nákupom basy pre vás, vašich blízkych alebo s výberom basgitary pre deti vám radi poradíme. V prípade potreby vám s výberom pomôžu naši odborníci na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19 h) alebo na e-mailovej adrese .

Basgitara pre začiatočníkov

Na začiatku nie je vôbec od veci vyberať podľa toho, aký nástroj sa vám páči. Keď vám totiž hneď od začiatku padne do oka a zmilujete si ho, bude sa vám na neho učiť vždy o mnoho lepšie.

Najvšestrannejšie basgitary sú typu Jazz Bass, za ktorými stojí americký výrobca Fender. Typ JB sa ale stal natoľko kultový, že ho v rôznych variáciách vyrába i mnoho ďalších výrobcov. Pre začiatočníka je typ JB výbornou voľbou, pretože ide o úplný štandard.

Podrobnejšieho nákupného radcu "Ako vybrať elektrickú basgitaru" nájdete tu.

Štyri, alebo päť strún?

Rozdiel medzi 4-strunovou a 5-strunovou basgitarou spočíva v tom, že takzvaná „päťka“ má naviac hlbokú strunu „B“ , ktorá pri štandardnom ladení umožňuje hrať o ďalšie 3 tóny nižšie.

Položte si nasledujúcu otázku. Na čo hrá váš basový idol – má 4-strunnú, nebo 5-strunnú basgitaru? Táto otázka nie je vôbec od veci, pretože až sa naučíte základy, budete si určite chcieť zahrať basové party vašej obľúbenej kapely. A pokiaľ sú napísané pre 5-strunnú basgitaru, nebojte sa i ako začiatočník zvoliť hneď na začiatok tento typ. Ak nikoho takého nemáte, tak štandard je 4-strunná bagitara, ktorá úplne v pohode zapadne do akéhokoľvek hudobného štýlu.

Ako basgitaru ozvučiť?

Rovnako ako elektrická gitara i basgitara potrebuje nejakú aparatúru, do ktorej nástroj zapojíte a ktorá reprodukuje zvuk nástroja. Tieto aparatúry rozdeľujeme do dvoch typov: basgitarové kombá a set basgitarového zosilňovača a reproboxu. Začiatočníkom odporúčame basgitarové kombo. Toto zariadenie v sebe totiž má zabudovaný zosilňovač i reproduktor, takže nič ďalšie nepotrebujete.

K domácemu hraniu a prvým basgitarovým krokom vám postačí kombo s výkonom do 50 W (výkon komba uvádzame pri každom z nich) Ak plánujete hrať s kapelou bez bicích (napríklad iba gitarista, klávesy a nejaká ľahšia perkusia, tak sa poobzerajte po niečom okolo 100 W. Ak vaša kapela bude mať plnohodnotnú biciu súpravu, bude to chcieť niečo, čo má 200 W a viac.

Príslušenstvo pre basgitary

Basová gitara sa nezaobíde bez základného príslušenstva. V prvej rade potrebujete nástrojový kábel, ktorým pripojíte basu do komba alebo zosilňovača. K naladeniu nástroja potom budete potrebovať ladičku (dobre poslúži akákoľvek klipová). Hodiť sa vám bude tiež popruh a stojan. Ak s basou plánujete cestovať, odporúčame kúpiť mäkký obal (pohodlnejší) alebo pevný kufor (bezpečnejší).

Ak máte k výberu basovej gitary akékoľvek ďalšie dotazy alebo sa proste stále nemôžete rozhodnúť, neváhajte nás kontaktovať na bezplatnej linke 0800 100 029 alebo na e-mailovej adrese .

Nech vám to hrá! :-)
Čakajte prosím