Ako vybrať kompletný DJ systém

DJing už od svojich počiatkov patrí medzi najprogresívnejšie typy hudobnej produkcie. Niet divu, že DJské nástroje vo svojom vývoji neustrnuli – a pôvodne používaná analógová technika (gramofóny + mixážny pult) je postupne nahrádzaná modrenejšou (digitálnou) technikou. V súčasnej dobe sú na vrchole tohto technologického vývoja takzvané All-in-one DJ kontroléry (resp. kompletné DJ systémy).


TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Pre všetky DJ kontroléry platí, že sú založené na digitálnych technológiách – čo oproti staršej analógovej technike výrazne zjednodušuje prácu s hudobnými stopami. Avšak zďaleka nie všetky DJ kontroléry môžeme označiť ako all-in-one DJ kontroléry (kompletné DJ systémy). All-in-one DJ kontroléry sú len také DJ kontroléry, ktoré v jednej platforme integrujú funkcie gramofónov i mixážnych pultov.

All-in-one DJ kontroléry sú dobrou voľbou pre skúsených DJs, ktorí chcú naplno využiť možností digitálneho spracovania zvukových stôp. Zároveň sa tieto DJ kontroléry hodia i pre úplných začiatočníkov, pretože táto digitálna technológia bude pre nich ľahšie zvládnuteľná než staršie DJ technológie.

Ak máte záujem o konzultáciu s odborníkmi, neváhajte nás kontaktovať . Radi Vám poradíme, aký kompletný DJ systém bude pro vás ideálny. Sme vám k dispozícii na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovaj adrese .

Hardware

Kompletné DJ systémy väčšinou bývajú rozdelené do 3 sekcií: dve sekcie slúžia na ovládanie hudobných trackov a jedna pre mixážny pult. Väčšina DJ kontrolérov vie pracovať s dvomi až štyrmi hudobnými kanálmi a spravidla bývajú vybavené vlastnou zvukovou kartou. Hardwarové ovládanie kompletných DJ kontrolérov je najčastejšie riešené pomocou padov, knobov, JOG-kotúčov a podobne.

Ergonómia mnohých prístrojov vychádza z klasickej analógovej DJ techniky (obsahujú 2 otočné kotúče, ktoré stimulujú gramofóny), ale u niektorých DJ kontrolérov je ovládanie riešené originálnejšie. Pamätajme, že kvalita prevedenia ovládacích prvkov je pre DJs vcelku zásadná – hlavne, čo sa týka presnosti a citlivosti ovládania.

Software

Pri DJ systémoch je nesmierne dôležitý software. Dobrý software umožní jednoduché prepojenie DJ kontroléra s notebookom či tabletom. A naviac umožňuje ľahké mixovanie hudby a intuitívnu úpravu používaných hudobných stôp. Medzi najznámejšie DJ software sa radia hlavne tieto programy: Serato DJ, Traktor, DJAY, VirtualDJ. Súčasťou väčšiny týchto nástrojov je licencia minimálne na základnú verziu niektorého z týchto programov.

Prepojenie s PC či tabletom

Všetky all-in-one DJ kontroléry sú konštruované k jednoduchému a bezproblémovému pripojeniu k počítaču či k tabletu (iPadu) – takzvané Plug'n'Play. Štandardom pripojenia k PC je USB port. Časť all-in-one DJ kontrolérov dokáže fungovať nezávisle na počítači, u väčšej časti kontrolérov je ale pripojenie k počítaču (tabletu) nutné.

Drvivá väčšina kompletných DJ systémov je kompatibilná so všetkými hlavnými a najbežnejšími operačnými systémami – kompatibilitu s vaším počítačom (iPadom) si ale radšej overte v technickej dokumentácii predajcu. Rovnako nie je od veci si pri DJ kontroléry skontrolovať množstvo a typy vstupov a výstupov.

Čakajte prosím