Ako vybrať DJ gramofón

Gramofóny sú základom a stavebným kameňom DJingu.

Pred výberom si ujasnite, na aký účel ho chcete používať. Existujú totiž tieto základné typy DJ gramófonov: klasické analógové (s priamym/remienkovým pohonom) a USB gramofóny. Výhodou USB gramofónov je, že pomocou nich môžete digitalizovať vinyly (previesť ich do PC).

Pokiaľ patríte k začiatočníkom a potrebujete ďalšie informácie, môžete nás kontaktovať telefonicky na čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo písomne na . Na všetky vaše otázky radi odpovieme.


Typy DJ gramofónov

Keď sa začnete zaoberať DJ gramofónmi, zistíte, že existujú dva základné typy analógových gramcov: remienkové a s priamym pohonom. Remienkové gramofóny sú lacnejšie než gramofóny s priamym pohonom. Gramofóny s priamym pohonom zas majú stabilnejšiu rýchlosť otáčok, čo je vykúpené ich vyššou cenou. Špecifikom všetkých DJ gramofónov je tzv. pitch fader, ktorým otáčky môžete regulovať. V našej ponuke nájdete aj kategóriu USB gramofónov.

Pokiaľ chcete scratchovať alebo cez gramofóny mixovať skladby z PC (prostredníctvom obľúbených DJ programov Serato, Traktor atď.), tak toto nie je záležitosť USB gramofónov, ako by si človek mohol myslieť. K PC je možné pripojiť akýkoľvek DJ gramofón. Budete potrebovať len DJ mixážny pult s USB rozhraním a špeciálnu dosku s časovým kódom. Táto doska sa po pripojení gramofónu do mixážneho pultu a do PC s DJ programom správa, akoby na nej bola skladba, ktorú jej priradíte v počítači.

Na prvé pochopenie a naučenie sa základov DJingu vám tak bude stačiť lacnejší gramofón s remienkovým pohonom. Pokiaľ ale nechcete robiť kompromisy a chcete si dopriať výbavu, ktorú používajú i skúsení DJs, zadovážte si gramofón s priamym pohonom. Obidva typy po použití timecode platní, DJ programov a správneho mixážneho pultu bude možné prepojiť s PC. Pokiaľ máte doma raritné dosky, ktoré si chcete previesť aj do digitálnej podoby alebo pokiaľ plánujete elektronicky použiť sample (kratšie časti) nejakých skladieb z vinylov, určite sa vám bude hodiť USB gramofón.


Ďalšie kritéria pre správny výber gramofónu.

  • Ramienka: existujú rovné a zahnuté. Toto pre vás na začiatku nebude nijak zásadne dôležité. Ide čisto o ergonómiu, ktorá je podstatná pre skúsenejších DJs.
  • Možnosť regulovať otáčky (tzv. pitch): toto je základná a esenciálna vlastnosť všetkých DJ gramofónov. Vďaka možnosti meniť rýchlosť tak dochádza k zrovnávaniu dvoch beatov z dvoch gramofónov, čo je jedna zo základných DJ techník.
  • Dizajn: nie je až tak podstatný pri výbere, nezlepší výkon gramofónu, ale plní svoj účel pre tých, ktorým záleží nielen na funkcií, ale aj na estetike.

Prenosky a hroty

Na prenos hudby je dôležitá tiež prenoska a ihla (hrot). Vždy je dobré mať nejaké ihly v zálohe pre prípad, že by pri scratchovaní prišlo k jej poškodeniu. V prípade DJ gramofónov sa to stať môže – je to v podstate spotrebný tovar, ktorý sa z princípu veci opotrebováva (i keď sa nemení zďaleka tak často).

Prenosky sa líšia podľa použitia, kvality a ceny, najčastejšie používané majú označenie MM (moving magnet).

Hroty sú rozdelené podľa tvaru na sférické (zaoblené) alebo eliptické (ostrejší hrot).

Príslušenstvo

Súčasťou plnohodnotnej DJ výbavy je tiež DJ mixážny pult. Hodiť sa vám bude tiež DJ stôl, kam pohodlne všetko poukladáte. Zakúpiť môžete tiež dosky s časovým kódom a rôzne obaly a kufre. Hodiť sa vám budú tiež náhradné prenosky a hroty.

Nech vám to hrá, scratchuje, „dídžejuje“ a mixuje! :-)

Čakajte prosím