Ako vybrať elektronické bicie

Vďaka technologickému rozvoju sa elektronické bicie stávajú stále žiadanejším hudobným nástrojom pre široké spektrum hudobníkov. Hlavnou príčinou boomu elektronických bicích je hlavne to, že dnes už dokážu veľmi realisticky napodobniť zvuk klasických bicích, a naviac ponúkajú množstvo zaujímavých vychytávok (modulácia zvuku, efekty, vytváranie a nahrávanie vlastných setov a ďalšie). A hlavne – je na nich možné hrať aj v byte, bez toho aby vám opadala omietka alebo vás susedia vysťahovali. S elektronickými bicími je totiž možné hrať do slúchadiel a údery do ich padov sú oproti akustickým bicím veľmi tiché. Aby ste sa lepšie orientovali vo výbere, pripravili sme pre vás tohto radcu na tému ako vybrať elektronické bicie.


TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Začiatočníkom odporúčame si zabezpečiť kompletnú zostavu elektronických bicích, ktorých súčasťou je aj všetok hardvér a príslušenstvo (stojany, pedále, atď). Takú súpravu len vybalíte, postavíte a okamžite môžete začať hrať.

V aktuálnych ponukách nájdete tiež jednotlivé pady, bicie moduly a kombá na ozvučenie elektronických bicích. Výrobcovia tiež vyvíjajú iné alternatívy, ako sú sampling pady, perkusné pady či perkusné efekty. Tieto nástroje používajú bubeníci, ktorí chcú obohatiť svoju hru na bicie o rôzne elektronické zvuky.

Elektronické bicie môžu poslúžiť ako náhrada klasických bicích či ako ich doplnok. Rovnako bývajú využívané aj ako tréningové nástroje (dajú sa totiž jednoducho stlmiť).

Pokiaľ by ste mali záujem výber elektronických bicích konzultovať s odborníkmi, môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese . Naši kolegovia vám radi s výberom poradia.

Fungovanie elektronických bicích

U klasických akustických bicích súprav vzniká zvuk na princípe mechanickej rezonancie nástroja. U elektronických bicích je to inak. Hráč bubnuje na tzv. pady (hracie plochy), ktoré elektronicky snímajú hráčove údery. Signály z padov sú odosielané na spracovanie do riadiacej jednotky systému, ktorá im priradí zvolené zvuky. Tieto riadiace jednotky sa nazývajú bicie moduly a na nich prebieha všetko nastavovanie zvuku a podobne.

Výhody elektronických bicích

  • Možnosť hrať do slúchadiel s plnohodnotným zvukom a dynamikou
  • Stovky rôznych zvukov bubnov a možnosť hrať s hudobným podkresom aj pri nižších hlasitostiach
  • Nemusia sa ladiť, sú ľahké a skladné na prevážanie

Výber elektronických bicích

S cenou elektronických bicích samozrejme rastie aj ich kvalita, ktorá spočíva hlavne v realistickom pocite hry. Kvalitné pady totiž majú po údere podobnú odozvu ako klasické akustické bicie. Naviac tieto pady môžu byť aj dvojzónové, to znamená, že úder do rôznych častí prinesie inú odozvu (typicky ráfik padu). Drahšie elektronické bicie budú tiež obsahovať bohatšiu zvukovú banku.

Pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, zvoľte elektronickú biciu súpravu, ktorej modul obsahuje nejaký výukový program. Ten vám pomôže osvojiť si základnú rytmiku a podobne.

Konektivita elektronických bicích

Štandardom je, že modul elektronických bicích býva vybavený výstupom pre reproduktor a slúchadlá, vstupom pre externý zdroj zvuku (mp3 prehrávač, telefón - aby ste mohli hrať s hudobným podkladom) a prípadne i USB rozhraním pre editáciu zvukov alebo MIDI rozhraním. Vďaka MIDI môžete nahrávať biciu linku do počítača a jednotlivým úderom priradiť rôzne zvuky.

Čakajte prosím