Ako vybrať fúkaciu harmoniku

Fúkacie harmoniky sú najčastejšie spájané s country hudbou, folkom a blues. Fúkacia harmonika je veľmi praktický hudobný nástroj - nie je drahá, nevyžaduje žiadnu náročnú starostlivosť, dá sa do vrecka od bundy a nie je ťažké sa na nej naučiť hrať (s trochou talentu to zvládne aj samouk). V tomto nákupnom radcovi vám poradíme ako vybrať fúkaciu harmoniku.

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Univerzálne harmoniky, ktoré sa hodia do všetkých štýlov a ktoré odporúčame začiatočníkom, sú harmoniky diatonické. Každá z nich je ladená do určitej tóniny, napríklad C-dur. Ak hráte skladbu, ktorá je v tónine C-dur, bude vám tu harmonika vždy ladiť.

S výberom harmoniky, vám radi pomôžu naši odborníci. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese .

O nástroji

Fúkaciu harmoniku radíme do kategórie dychových nástrojov. Princíp hry na fúkaciu harmoniku spočíva v tom, že hráč svojím dychom (fúkaním či nasávaním vzduchu) rozochvieva malé pliešky (hlásky) vo vnútri nástroja, čím vzniká zvuk. V dnešnej dobe existuje niekoľko druhov fúkacích harmoník: diatonické harmoniky a chromatické harmoniky. Vyložene špecifickú skupinu fúkacích harmoník tvoria takzvané melodiky (klávesové fúkacie harmoniky).

Hra v kapele

Ak na diatonickú harmoniku budete chcieť hrať v kapele, budete potrebovať celú sadu harmoník v rôznych tóninách, aby ste sa mohli prispôsobiť spoluhráčom. Napríklad pre country a bluegrass by hráč mal mať aspoň 2 diatonické harmoniky (jednu v C-dur a druhú G-dur), nakoľko v country a bluegrasse sa väčšinou hrá v C-dur alebo G-dur. Ak si k fúkacej harmonike zaobstaráte držiak na krk, môžete súbežne hrať aj na druhý hudobný nástroj (najčastejšia kombinácia: fúkacia harmonika + gitara).

Delenie fúkacích harmoník:


Diatonické harmoniky

Diatonické fúkacie harmoniky sú definované tým, že obsahujú niektorú zo stupníc (durových, molových). Delia se na harmoniky s kompletnou stupnicou a na harmoniky s Richter ladením. Diatonické harmoniky s kompletnou stupnicou majú kompletnú stupnicu (väčšinou durovoú). Diatonické harmoniky s Richter ladením naopak kompletnú stupnicu nemajú – a tento fakt musí hráč riešiť s pomocou techniky, ktorej sa hovorí ohýbanie tónov. „Richterky“ majú širokú škálu využitia, ale najviac bývajú spojené s blues, s folkom a bluegrassom.

Chromatické harmoniky

Chromatické harmoniky charakterizuje to, že u nich nájdete celú chromatickú stupnicu (tj. sled po sebe idúcich poltónov). V minulosti bývali najbežnejšie používaným typom fúkacej harmoniky – hlavne v trampskej hudbe a tiež v jazze. A pre jazz aj pre trampskú hudbu je chromatická harmonika stále ideálnym nástrojom - ale má svoje limity. A preto boli chromatické harmoniky postupne vytlačené a nahradené univerzálnejšou diatonikou s Richter ladením.

Melodiky (klávesové fúkacie harmoniky)

Melodiku (klávesovú fúkaciu harmoniku) môžeme označiť ako kríženca medzi fúkacou a ťahacou harmonikou. A práve preto sa melodiky často používajú ako cvičný nástroj pre budúcich hráčov na akordeón. S hráčom na melodiku sa však často nestretnete, hre na melodiku sa totiž venuje len málo ľudí. Tento hudobný nástroj dnes môžete počuť hlavne v piesňach v štýle reggae, ska či v dube.

Čakajte prosím