Ako vybrať gitaru

Gratulujeme! Možno si teraz hovoríte: „Ja dnes ale nič nemám, tak k čomu mi Kytary.sk gratulujú?“ My sme ale presvedčení, že je k čomu. Rozhodli ste sa totiž vybrať gitaru a zrejme hodláte vstúpiť do radov hudobníkov! A k tomu skvelému rozhodnutiu rozhodne môžeme gratulovať!
S nákupom gitary pre vás, vašich blízkych alebo s výberom detskej gitary vám radi poradíme. V prípade potreby vám s výberom pomôžu aj naši odborníci na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 9-20h, so 10-17h) alebo na e-mailovej adrese .

Najskôr je potrené si ujasniť základnú vec: chcete hrať na tradičnú akustickú gitaru, alebo chcete otočiť hlasitosť doprava a riadne sa oprieť do elektrickej gitary? Túto voľbu necháme na vás, lebo záleží aj na hudbe, ktorá vás baví. A to je každého vec?

Akustické gitary a klasické gitary

Gitary, ktoré sa do ničoho nezapájajú a jediné, čo k hre potrebujete, sú iba vaše prsty, sa delia na akustické a klasické.

Klasickú gitaru možno poznáte aj pod ľudovými názvami španielka alebo španielska gitara. Tieto gitary sú určené pre hranie klasickej hudby, flamenga (odtiaľ španielka) a sú veľmi vhodné ako gitary pre deti. Na tieto nástroje sa totiž naťahujú nylonové struny, ktoré v začiatkoch uľahčujú hru a lepšie sa na hmatníku stlačia (nerežú do prstov ako kovové struny). Ďalšou veľkou výhodou klasických gitár pre deti je to, že sa vyrábajú v rôznych veľkostiach zodpovedajúcich veku a výške dieťaťa.
Klasické gitary sú taktiež charakteristické typickým tvarom tela, rovným a širokým hmatníkom a už zmienenými nylonovými strunami. Hrá sa na nich prstami, nie brnkátkom. Ako vybrať klasickú gitaru zistíte tu.


Akustická gitara resp. westernová gitara je hudobným nástrojom, ktorý sa používa v rockovej hudbe, pope, country, bluese, folku a podobne. Na akustické gitary sa naťahujú kovové struny a hrá sa na ne predovšetkým brnkátkom. Vyrábajú sa v niekoľkých rôznych prevedeniach (napríklad Dreadnought alebo Jumbo), ich hmatník je zaguľatený a užší než u klasických gitár. Existujú tiež elektroakustické modely, ktoré sú vybavené snímačom. Tieto nástroje je možné zapojiť do aparatúry (gitarového komba) a hrať tak zosilnene na koncertoch a verejných vystúpeniach. Ako vybrať akustickú gitaru zistíte tu.

Elektrické gitary

Určite viete, ako vyzerá elektrická gitara, takže si vysvetlíme len pár zákonitostí. Aby ste mohli hrať na elektrickú gitaru, musíte ju mať do čoho zapojiť. Samozrejme je na ňu možné cvičiť aj „na sucho“, ale od toho sú skôr akustické gitary. Elektrická gitara potrebuje aparatúru, do ktorej ju zapojíte káblom a až potom budete počuť jej plnohodnotný zvuk. Za túto aparatúru považujeme buď gitarové kombá, ktoré môžu byť aj v menších veľkostiach, takže sa hodia na domáce hranie, alebo set gitarového zosilňovača a reproboxu. Ako vybrať elektrickú gitaru zistíte tu a ako vybrať gitarové kombo zistíte tu.

Medzi elektrickú gitaru a aparatúru je možné zapojiť tiež rôzne efekty, ktorými môžete výsledný zvuk upravovať. Obľúbený je napríklad Distortion, ktorý zvuk skreslí tak, ako to poznáte z rockovej a metalovej hudby.

Gitarové príslušenstvo

Nech zvolíte akýkoľvek typ, bude sa vám hodiť príslušenstvo , ktoré majú všetky gitary spoločné. V prvom rade ide o ladičku (postačí akákoľvek klipová), pretože nikto nechce hrať na rozladenú gitaru. Ďalej sa vám bude hodiť obal, stojan, brnkátka alebo sada náhradných strún.

Čakajte prosím