Ako vybrať ladičku a naladiť gitaru
Aby hudobný nástroj správne hral, musí byť starostlivo naladený. Naladiť akúkoľvek gitaru alebo ukulele nie je vôbec zložité. V prvom rade potrebujete gitarovú ladičku, bez nej sa predsa len ladí náročne :-).

Čo sa týka toho, pre aký nástroj sú určené, nie je medzi ladičkami žiadny rozdiel. S gitarovými ladičkami naladíte akustickú aj elektrickú gitaru, basgitaru aj ukulele.
Existujú tri základné typy ladičiek: klasické, klipové a pedálové.

Klasické gitarové ladičky sú vhodné pre akustické aj elektrické gitary, basgitary aj ukulele. Klasické ladičky bývajú totiž vybavené mikrofónom, ktorý sníma zvuk akustického nástroja a analyzuje ho. Zároveň na nich väčšinou nájdeme aj jackový vstup, ktorý slúži na pripojenie elektrickej gitary alebo basgitary káblom. Všetky klasické ladičky sú vybavené prehľadným displejom, ktorý ukazuje naladenie struny.

Veľká výhoda klipových ladičiek spočíva v tom, že sú veľmi kompaktné. Pripnú sa k hlave nástroja, kde ich môžete nechať pokojne po celú dobu hrania. Pri použití nemusíte elektrickú gitaru alebo basgitaru vypájať, pretože klipová ladička sníma vibrácie nástroja, takže do nej nezapájate kabel. Klipové ladičky sú extrémne praktické a absolútne všestranné.

Tento typ gitarových ladiček je určený najmä pre elektrické gitary a basgitary. Svojou veľkosťou bežne zodpovedajú gitarovému efektu a hráč ju má umiestnenú práve medzi nimi. Počas koncertu tak nemusí nič odpájať, len zošliapne spínač ladičky, čím ju aktivuje, naladí sea a môže hrať ďalej. Pedálové ladičky sú väčšinou vybavené podsvieteným alebo LEDkovým displejom, aby bol stav ladenia dobre vidieť aj potme v klube, alebo naopak na priamom slnku počas festivalu.
Ako naladiť gitaru
Naladiť gitaru je úplne jednoduché a zvládne to aj začiatočník. Je úplne jedno, aký typ ladičky sa rozhodnete používať, pretože princíp je vždy rovnaký:
- Zapnite ladičku. Klipovú pripevnite na hlavu gitary, klasickú si položte blízko ku gitare, v prípade elektrickej gitary zapojte gitaru do ladičky nástrojovým kábelom. Nezabudnite na elektrickej gitare otočiť potenciometer hlasitosti doprava, aby z gitary vychádzal signál :-).
- Brnknite na vrchnú najhrubšiu strunu E. Pokiaľ je ručička ladičky v ľavej polovici displeja, je potrebné strunu viac „natiahnuť“, aby sa zvýšil jej ťah a tým aj tón. Ladiacím kľúčom pootočte tak, aby sa struna ďalej namotávala. Pokiaľ je pri ladení ručička naopak v pravej časti displeja, je potrebné strunu povoliť, aby sa znížil tón. Struna je naladená v momente, keď ručička ukazuje priamo nahor, tzn., že nie je vychýlena na žiadnu stranu.
- Pokiaľ máte novú gitaru alebo nové struny, je potrebné ladenie vykonať opakovane. Chvíľu totiž trvá, než si struny správne sadnú. Tomu pomôžete tým, že pri ladení struny jednu po druhej vyťaháte. Ako na to, zistíte v našom videu:
Štandardné ladenie gitary od najhrubšej struny po najtenšiu je E, A, D, g, h, e. V prípade 4strunnej basovej gitary sú to tóny E, A, D, G a v prípade ukulele G, C, E, A.
Najmä v prípade gitary ale existuje množstvo alternatívnych ladení ako tzv. drop, open a ďalšie. Tie ale používajú skôr pokročilí gitaristi, pretože to vyžaduje ich špecifický štýl, herná technika a podobne.
Aby sme vám ladenie gitary ešte viac zjednodušili, pripravili sme pre vás toto inštruktážne video.