Ako vybrať činely

Žiadna klasická bicia súprava nie je kompletná bez základnej zostavy činelov. A táto základná zostava môže byť ďalej dovybavená množstvom rôznych efektových činelov. Avšak existujú i tzv. pochodové činely či činely určené pre veľké orchestre. Aby ste sa lepšie orientovali pri výbere, pripravili sme pre vás nákupného poradcu na témaAko vybrať činely.


TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Začínajúci bubeník, ktorý si vyberá prvé činely, skoro zistí, že môže vyberať z obrovského množstva typov činelov (a rôznych variantov). Činely sa od seba odlišujú nie len typovo, ale i použitými materiálmi a spôsobom výroby. Tiež je nutné pri výbere činelov pozerať na ich hrúbku/hmotnosť a na ich veľkosť (priemer).

Do základnej sady pre bicie súpravy radíme tieto činely: Ride, Crash, Hi-hat. Túto základnú sadu činelov môžeme podľa potreby doplniť o efektové činely, ako sú napríklad činely China, Splash či Bell. Avšak výber činelov je ešte ďaleko širší. A na trhu sú k dispozícii i rôzne skompletované činelové súpravy.

Pre vašu lepšiu orientáciu: výrobcovia udávajú priemer v palcoch. A hrúbku/hmotnosť činelov pomenovávajú slovne: thin (tenký), medium (stredne silný), heavy (silný).

Ak máte záujem o pomoc pri výbere činelov, veľmi radi Vám poskytneme odbornú radu. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 9-20h, so 10-17h) alebo na e-mailovej adrese .

Spôsob výroby a používané zliatiny

Výsledný zvuk činelov je daný hlavne kvalitou použitých zliatin, spôsobom výroby nástroja a samozrejme i konkrétnymi rozmermi a tvarmi činelov. Najstarším výrobcom činelov na svete je značka Zildjian, ktorá má svoju tajnú receptúru na výrobu týchto najpreslávenejších činelov už od neuveriteľného roku 1623.

Činely bývajú vyrábané nasledujúcimi spôsobmi:

• Strojovým lisovaním (najlacnejší spôsob)
• Strojovým tepaním
• Ručným tepaním (najdrahší spôsob, ale spravidla najkvalitnejší)

Na výrobu činelov sú najčastejšie používané zliatiny medi a cínu (+ ďalšie prípadné prímesi kovov) a zliatiny so základom z medi a zinku. Pričom platí, že činely so zinkom bývajú cenovo dostupnejšie než tie s cínom. Ale pozor, veľmi záleží i na vzájomnom pomere medzi použitými kovmi v zliatine (napríklad väčší podiel cínu na úkor medi väčšinou značí kvalitnejší činel). Používajú sa však i iné typy zliatin (napríklad nikel a striebro).

Základné typy činelov


Hi-hat činely

Činely Hi-hat patria medzi najfrekventovanejšie typy činelov. Bez Hi-hatky sa nezaobíde žiadna bicia súprava. Hi-hat činely sú špecifické tým, že sú tvorené dvojicou horizontálne umiestnených činelov – a horný činel je možné ovládať pomocou nožného pedálu (čím sa mení rezonancia činelov). Zvuk týchto činelov býva charakteristicky prenikavý a štandardne slúži k udávaniu tempa skladby. Najbežnejší priemer činelu Hi-hat je 14 palcov.

Crash činely

Činely Crash tiež bývajú štandardnou súčasťou klasických bicích súprav. Významná časť bubeníkov dokonca dáva prednosť tomu, aby vo svojej bicej súprave mali aspoň dva „crashe“. Crash-činely ale nachádzajú svoje uplatnenie i v symfonických orchestroch. Tento činel, ako už naznačuje jeho názov, má ostrý, silný a výrazný zvuk. Najbežnejší priemer činelu Crash je 16 palcov.

Ride činely

Činel typu Ride nájdete v takmer každej klasické bicej súprave. Ride činel slúži hlavne k udržovaniu tempa. Tento typ činelu sa vyznačuje výrazným „zvonivým“ zvukom a dlhším sustainom (dobou trvania tónu – dozvukom). Najbežnejší priemer činelu Ride je 20 palcov.

Ďalšie činely

Činely Hi-hat, Ride a Crash sú pre bubeníka základnou zostavou. Túto esenciálnu súpravu je možné podľa potreby doplniť o mnoho ďalších typov činelov. Obľúbeným typom je napríklad China pre svoj typicky ostrý výbušný zvuk. Niektorí bubeníci zasa nedajú dopustiť na činely Splash, ďalší zasa preferujú Bell činely a podobne. A v niektorých bicích súpravách môžeme vidieť i vyložene atypické a nezvyklé druhy činelov. Možných kombinácii činelov je nepreberne mnoho. Nebojte sa experimentovať a kombinovať! :-)

Príslušenstvo

Nezabúdajte, že k činelom budete potrebovať i najnutnejšie príslušenstvo, ku ktorému patria hlavne činelové stojany. Ďalej by sa vám mohli hodiť i čistiace prostriedky a ochranné emulzie. Pozor, niektoré typy činelov sa týmito prostriedkami čistiť nemôžu, pretože by sa znehodnotil ich prirodzený povrch. Jedná sa hlavne o činely typu Dry, Dark alebo Zildjian Kerope


Čakajte prosím