Ako vybrať činely

Žiadna klasická bicia súprava nie je kompletná bez základnej zostavy činelov. A táto základná zostava môže byť ďalej dovybavená množstvom rôznych efektových činelov. Avšak existujú i tzv. pochodové činely či činely určené pre veľké orchestre. Aby ste sa lepšie orientovali pri výbere, pripravili sme pre vás nákupného poradcu na témaAko vybrať činely.
TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:
Začínajúci bubeník, ktorý si vyberá prvé činely, skoro zistí, že môže vyberať z obrovského množstva typov činelov (a rôznych variantov). Činely sa od seba odlišujú nie len typovo, ale i použitými materiálmi a spôsobom výroby. Tiež je nutné pri výbere činelov pozerať na ich hrúbku/hmotnosť a na ich veľkosť (priemer).
Do základnej sady pre bicie súpravy radíme tieto činely: Ride, Crash, Hi-hat. Túto základnú sadu činelov môžeme podľa potreby doplniť o efektové činely, ako sú napríklad činely China, Splash či Bell. Avšak výber činelov je ešte ďaleko širší. A na trhu sú k dispozícii i rôzne skompletované činelové súpravy.
Pre vašu lepšiu orientáciu: výrobcovia udávajú priemer v palcoch. A hrúbku/hmotnosť činelov pomenovávajú slovne: thin (tenký), medium (stredne silný), heavy (silný).
Ak máte záujem o pomoc pri výbere činelov, veľmi radi Vám poskytneme odbornú radu. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle +421 220 924 324 (po–pi 10–19 hod) alebo na e-mailovej adrese .
Spôsob výroby a používané zliatiny
Výsledný zvuk činelov je daný hlavne kvalitou použitých zliatin, spôsobom výroby nástroja a samozrejme i konkrétnymi rozmermi a tvarmi činelov. Najstarším výrobcom činelov na svete je značka Zildjian, ktorá má svoju tajnú receptúru na výrobu týchto najpreslávenejších činelov už od neuveriteľného roku 1623.
Činely bývajú vyrábané nasledujúcimi spôsobmi:
• Strojovým lisovaním (najlacnejší spôsob)
• Strojovým tepaním
• Ručným tepaním (najdrahší spôsob, ale spravidla najkvalitnejší)
Na výrobu činelov sú najčastejšie používané zliatiny medi a cínu (+ ďalšie prípadné prímesi kovov) a zliatiny so základom z medi a zinku. Pričom platí, že činely so zinkom bývajú cenovo dostupnejšie než tie s cínom. Ale pozor, veľmi záleží i na vzájomnom pomere medzi použitými kovmi v zliatine (napríklad väčší podiel cínu na úkor medi väčšinou značí kvalitnejší činel). Používajú sa však i iné typy zliatin (napríklad nikel a striebro).
Základné typy činelov

Činely Hi-hat patria medzi najfrekventovanejšie typy činelov. Bez Hi-hatky sa nezaobíde žiadna bicia súprava. Hi-hat činely sú špecifické tým, že sú tvorené dvojicou horizontálne umiestnených činelov – a horný činel je možné ovládať pomocou nožného pedálu (čím sa mení rezonancia činelov). Zvuk týchto činelov býva charakteristicky prenikavý a štandardne slúži k udávaniu tempa skladby. Najbežnejší priemer činelu Hi-hat je 14 palcov.

Činely Crash tiež bývajú štandardnou súčasťou klasických bicích súprav. Významná časť bubeníkov dokonca dáva prednosť tomu, aby vo svojej bicej súprave mali aspoň dva „crashe“. Crash-činely ale nachádzajú svoje uplatnenie i v symfonických orchestroch. Tento činel, ako už naznačuje jeho názov, má ostrý, silný a výrazný zvuk. Najbežnejší priemer činelu Crash je 16 palcov.

Činel typu Ride nájdete v takmer každej klasické bicej súprave. Ride činel slúži hlavne k udržovaniu tempa. Tento typ činelu sa vyznačuje výrazným „zvonivým“ zvukom a dlhším sustainom (dobou trvania tónu – dozvukom). Najbežnejší priemer činelu Ride je 20 palcov.

Činely Hi-hat, Ride a Crash sú pre bubeníka základnou zostavou. Túto esenciálnu súpravu je možné podľa potreby doplniť o mnoho ďalších typov činelov. Obľúbeným typom je napríklad China pre svoj typicky ostrý výbušný zvuk. Niektorí bubeníci zasa nedajú dopustiť na činely Splash, ďalší zasa preferujú Bell činely a podobne. A v niektorých bicích súpravách môžeme vidieť i vyložene atypické a nezvyklé druhy činelov. Možných kombinácii činelov je nepreberne mnoho. Nebojte sa experimentovať a kombinovať! :-)
Príslušenstvo
Nezabúdajte, že k činelom budete potrebovať i najnutnejšie príslušenstvo, ku ktorému patria hlavne činelové stojany. Ďalej by sa vám mohli hodiť i čistiace prostriedky a ochranné emulzie. Pozor, niektoré typy činelov sa týmito prostriedkami čistiť nemôžu, pretože by sa znehodnotil ich prirodzený povrch. Jedná sa hlavne o činely typu Dry, Dark alebo Zildjian Kerope