Ako vybrať digitálne stage piano

Digitálne stage piano je hudobný nástroj, ktorý v sebe kombinuje ľahkosť a univerzálnosť klávesov s maximálnou výbavou a kvalitným zvukom digitálnych pian.

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

V prípade potreby vám s výberom digitálneho piana pomôžu naši odborníci na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese .

Základom je kvalitná klaviatúra

Stage pianá sú určené hlavne k živému hraniu, ale veľmi dobre poslúžia i v štúdiu či k domácemu cvičeniu. Základom je vždy plná dynamická klaviatúra (88 klávesov) reagujúca na intenzitu hry. Podľa prevedenia nástroja sa líšia ďalšie funkcie dynamickej hry na jednotlivé klávesy a pri niektorých modeloch sa stretnete i s tzv. aftertouchom, teda možnosťou ovplyvňovať moduláciu hraných tónov povolením a opätovným prítlakom klávesov, tak ako pri organoch.

Šikovné klávesy, organy, syntetizátor alebo všetko v jednom

Kategória stage pian je veľmi široká a nájdete v nej ako veľmi univerzálne digitálne pianá Yamaha, ktoré mimo bohatej palety zvukov a sprievodov, disponujú i rýchlymi funkciami prepínania registrov pre ešte lepšie živé hranie, až po elitné koncertné piano Nord Stage či nekompromisné Roland Piano V, ktoré vám umožní postaviť si prakticky vlastný unikátny nástroj.

V jadre každého stage piana sa nachádza zvukový procesor obsahujúci kvalitné simulácie klavírnych a orgánových nástrojov, ku ktorým sa často pridávajú i zvuky sláčikov, hlasov, gitár, bicích, či najrôznejšie exotické ruchy a efekty. Stage pianá sú úplne podriadené účelu živého hrania, preto na nich nájdete prehľadné obrazovky a množstvo tlačidiel majúcich za úlohu rýchlo previesť potrebnú voľbu ako je zmena podkresu na refrén či slohu, prepnutie zvuku rozdelenej klaviatúry alebo veľmi praktické zrýchlenie načítania klasického klavíru. Záleží potom čisto na vašej preferencii a potrebách, či sa uspokojíte s nahranými zvukmi, využijete dva módy (klavír/organ) s možnosťou editácie alebo potrebujete mimo základných presetov i možnosť kompletnej hudobnej syntézy na pódiu. Na všetky tieto požiadavky existuje v kategórii stage pian jasná odpoveď.

Sprievody, podkresy a rozdelené registre

Ak je jedným z vašich kritérií pri výbere nástroja univerzálnosť, tak ste pri stage pianách na správnej adrese. I lacné modely stage pian často obsahujú pamäť na nové skladby, podkresy a sprievody a zároveň sami ponúkajú už hotové skladby, či už konkrétne známe piesne či obecné štýly. Počet ponúkaných podkresov, rytmov a sprievodov sa líši podľa typu klávesov, ale obecne je možné konštatovať, že sa pohybuje od desiatok až po niekoľko stoviek. Niektoré nástroje obsahujú i kontrolné prvky pre hlasitosť jednotlivých stôp, a tak nebýva problém si napr. pri hre s podkresom pridať hlasitosť bicích a ubrať napr. plechové dychové nástroje.

Na každom stage piane tiež nájdete možnosť priradzovať rôzne registre napr. do rozdelenej klaviatúry (funkcia split) alebo do jedného tónu (funkcia dual či layer). Mnoho nástrojov vám tiež ponúkne možnosť automatického sprievodu k vami hraným melódiám, pokročilé aranžovacie rozhranie pre jednoduchší proces skladania, množstvo užívateľských tlačidiel či možnosť programovať klávesy ako spúšťače napr. podkresov alebo efektov. S dobrým digitálnym pianom je skrátka žiaduce, aby ste si mohli pripraviť celý set a odohrať ho bez zbytočného listovania registrami alebo presetmi.

Efekty, simulácia a pokročilá práca so zvukom

Nie je výnimkou, že sa na stage pianách nachádzajú najrôznejšie efekty, a to od základných volieb ako delay, reverb, pitch, shift až po sofistikované simulácie rotujúcich reproduktorov Leslie či vintage zosilňovačov, ako je tomu pri modeloch Nord Stage. Pri efektoch býva možnosť meniť ich parametre, ale iba vyššie rady modelov digitálnych pian vám umožnia ich nastavenie editovať priamo pri hre napr. pomocou ovládacích knobov alebo makro tlačidiel. Pri menej drahých modeloch počítajte skôr s tým, že si efekt nastavíte pred hrou a potom sa uspokojíte max. s prepínaním voľby vypnúť/zapnúť. Niektoré stage piana v sebe mimo prednastavených zvukov, ktoré je možné efektovať či obmedzene upravovať obsahujú i jednotku pre syntézu nových zvukov a stávajú sa tak plnohodnotnými syntetizérmi, ako pri niektorých stage pianách Nord, ktoré patria medzi najobľúbenejšie nástroje koncertujúcich klávesistov. Také pianá majú na svojom povrchu extra ovládacie prvky pre jednotlivé filtre a oscilátory.

Prepojenie a periférie

Opäť môžeme podľa šírky výbavy jednotlivých modelov rozdeliť konektivitu stage pian na tie s digitálnym a analógovo/digitálnym rozhraním, ktoré sú schopné poslať napr. signál triggeru do analógových syntetizérov. Digitálne rozhranie býva riešené cez USB koncovku a slúži ako pre prenos dát z nástroja (náčrty piesní, užívateľské nastavenia alebo celé skladby), tak i do nástoja (nové zvuky či skladby od výrobcu, vaše vlastné piesne). Väčšina digitálnych pian bez problémov funguje tiež ako midi kontroler pre váš hudobný software a niektoré modely obsahujú i editačné programy, pomocou ktorých môžete napr. upravovať jednotlivé zvuky nástroja prehľadne v počítači.

Ak ide o výstupy, tak býva pravidlom, že na stage pianách nájdete ako výstup pre slúchadlá tak minimálne 6,3 TRS (jack) výstupy pre prepojenie do ozvučovacej aparatúry či komba. Väčšinou býva prítomný i AUX vstup pre pripojenie externého hudobného zdroja s podkresmi či inými zvukmi a nezriedka nájdete na stage piane i vstup na mikrofón, ktorý vám niektoré modely umožnia i „efektovať“ pomocou vokodéru. Existujú i modely klávesov, ktoré spolupracujú s iPadmi a podobnými zariadeniami napr. pri čítaní nôt alebo úprave nastavenia piana, kedy vám iPad poslúži ako ovládač i ako obrazovka a dokonca pri nových modeloch značky Roland fungujú celé klávesy bez problémov i s aplikáciou Garage Band.

Príslušenstvo k stage pianam

Stabe piana už nie sú toľko o tom, čo všetko vedia, ale skôr o tom, čo presne vy potrebujete, a tým sa riadi i výber dodávaného príslušenstva. Vhod vám určite prídu najrôznejšie efekty a stompboxy. Pre prácu v štúdiu i doma sa vám budú hodiť kvalitné slúchadlá či štúdiové monitory a pre živé hranie je dobré nezabudnúť na stojany a prepravné obaly či kufre. Drahšie modely stage pian s pokročilými simuláciami vyznejú tiež výborne s dobrým kombom na klávesy, obzvlášť ak ide o simuláciu starších syntetizérov či iných elektrofonov. Pre istotu nie je nikdy na škodu ani nákup dobrých nástrojových káblov, nožných pedálov (single i trojpedálov) alebo náhradných adaptérov.

Je vám všetko jasné?

Výber stage pian je hlavne o tom ujasniť si, čo presne od hrania na nich očakávate a čo budete pri hre potrebovať vy a vaši spoluhráči. Veľmi dobrú službu vám urobia ako klávesy Yamaha, Kurzweill až po špičkové modely Nord Stage či Roland Piano V. Vo všetkých prípadoch sa jedná o skvelé a univerzálne nástroje do skúšobne, na cvičenie, do štúdia i na pódium, s ktorými nemôžete šliapnuť vedľa. Ak si stále nie ste istí, zavolajte nám na telefón 0800 700 029 alebo nás kontaktujte na e-mailovej adrese a naši kolegovia, ktorí sa sami hre na klávesy venujú, vám istotne pomôžu vybrať optimálny variant presne pre vás.

Hľadaná fráza

Kategória

Značky

Čakajte prosím