Ako vybrať gitarový efekt

Drvivá väčšina hráčov na elektrickú gitaru sa nezaobíde bez gitarového efektu. Tieto efekty slúžia pre úpravu gitarového zvuku a ozvláštnenie hry. V princípe ide o krabičku, ktorá je zapojená medzi elektrickou gitarou a zosilňovačom alebo gitarovým kombom. Táto krabička po zopnutí upravuje signál idúci z gitary tak, aby z reproduktoru hral už „zefektovaný“ zvuk.

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV

Najobľúbenejšie a najpoužívanejšie efekty na svete sú krabičky typu Distortion. Tieto efekty skresľujú zvuk elektrickej gitary, takže gitara znie tak, ako poznáte z tvrdších rockových a metalových žánrov. Neskreslená elektrická gitara bude totiž znieť v podstate podobne ako akustická gitara.

V prípade potreby vám s výberom pomôžu naši odborníci na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese .Základné rozdelenie gitarových efektov:


Overdrive

Efekty typu Overdrive simulujú „prebudenie“ lampového zosilňovača. Zvuk elektrickej gitary je potom charakteristicky „špinavý“. Overdrive sa začal v hudbe masívne presadzovať v 60. rokoch.

Distortion

Distortion sa dá jednoducho popísať ako ďalšia úroveň skreslenia. Oproti Overdrivu je Distortion ešte agresívnejší, má dlhší dozvuk a úplne typicky ho nájdete vo všetkých metalových žánroch.

Ekvalizér

Ekvalizér určite poznáte z hifi prehrávačov a podobne. Slúži k zosilneniu alebo naopak zoslabeniu určitých frekvencií ako sú basy, stredy a výšky. Tieto efekty zosilňujú/zoslabujú frekvenciu v danom pásme zhruba o +- 12 až 20 decibelov.

Phaser

Efekty typu Phaser menia hlasitosť vybraného pásma frekvencií, zároveň k pôvodnému signálu pridávajú jeho fázovo posunutú kópiu. V praxi to vyzerá akoby Phaser dýchal.

Tremolo

Medzi najstaršie efekty patrí Tremolo. Vďaka jednoduchej technickej realizácii bol často zabudovaný do aparátov ako Vox či Fender. Slúži k pravidelne sa opakujúcemu zoslabovaniu a opätovnému zosilneniu signálu, ktorého rýchlosť je možné upravovať. Pri citlivom nastavení docielime pekného, kolísavého a akoby tikavého efektu pri čom sa nemení výsledných charakter či výška zvuku.

Reverb

Od polovice 70. rokov sa začali objavovať modulačné efekty ako Chorus, digitálne Echo a predovšetkým Reverb. Jedná sa o jeden z najčastejšie používaných efektov, ktorý býva veľmi často súčasťou pôvodnej výbavy gitarových aparátov už od výrobcu. Dodáva zvuk priestorov od (podľa nastavenia parametrov) malej miestnosti až po zdanie ozveny rovnajúcej sa veľkej hale.

Chorus

Chorus sa snaží napodobniť unisono hru viacerých nástrojov naraz tak, že rozdeľuje signál a následne k pôvodnému primieša späť ďalší (ľahko upravený). Predovšetkým pri použití na čistú (neskreslenú) gitaru dodáva Chorus zvuku na objeme a bohatosti. Najlepšie sa Chorus prejaví pri zapojení do sterea, ale i pri mono zapojení je výsledok veľmi dobrý.

Delay

V 50. rokoch sa objavujú jedny z prvých Delayov a v polovici 70. rokov predstavuje firma EHX slávny Delay Memory Man. V princípe vytvára Delay ozvenu, ktorá sa podľa nastavenia efektu vracia a opakuje. Opakovaný zvuk je presnou kópiou toho pôvodného, ktorý hráte, pri čom s každým opakovaním sa znižuje hlasitosť ozveny.

Wah-wah

Medzi gitaristami je efekt Wah-wah často prezývaný ako „kvákadlo“. Je totiž charakteristický kvákavým zvukom, ktorý vzniká pri šliapaní na pedál efektu (ten býva štandardne jeho súčasťou).

Looper

Tento typ efektu je veľmi obľúbený prevažne medzi sólovými hráčmi na akustickú i elektrickú gitaru. Looper totiž umožňuje „zaslučkovať“ vašu hru na gitaru a tú prehrávať, ako len dlho potrebujete. To znamená, že spustíte Looper, zahráte nejaký gitarový podklad a Looper ho bude hrať dookola. Do tejto slučky potom môžete hrať melódiu, spievať a podobne.

Príslušenstvo

Pri nákupe gitarového efektu tiež nezabudnite na dôležité príslušenstvo, ktoré sa vám bude hodiť. Predovšetkým ide o prepojovacie káble, ktorými prepojíte jednotlivé efekty medzi sebou. Pri výbere efektu tiež zistite, či je dodávaný s adaptérom (túto informáciu uvádzame v popise) alebo s 9V batériou (štandard). Pri použití viacerých efektov sa bude hodiť tzv. multiadaptér s možnosťou napájania viacerých krabičiek naraz. Pri použití viacerých efektov sa tiež nezaobídete bez pedalboardu, čo je kufor, na ktorého podlahu efekty pripevníte a budete ich mať vždy pripravené a zapojené v správnom poradí.


Čakajte prosím