Ako vybrať klasickú gitaru

Klasická gitara patrí medzi tradičné hudobné nástroje s veľmi dlhou históriou, ktorá siaha až do 17. storočia. Aby ste dobre vybrali pre seba, svojich blízkych alebo deti, pripravili sme pre vás nákupného radcu „ako vybrať klasickú gitaru“.

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV

Klasická gitara je vďaka nylonovým strunám vhodná pre všetkých začiatočníkov aj pre deti. Nylonové struny je možné oproti kovovým ľahšie stlačiť a hranie klasiky, ktorú vyučujú na základných umeleckých školách, je pre každého začínajúceho hudobníka vhodnou prípravou do budúcnosti. To najdôležitejšie, čo je pri nákupe klasickej gitary potrebné sledovať (hlavne u detí), je veľkosť nástroja.

V prípade potreby vám s výberom pomôžu naši odborníci na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pia 10-19h) alebo na e-mailovej adrese .
V našom e-shope v sekcii Gitary nájdete dve kategórie, ktoré sa môžu začiatočníkovi zdať totožné, ale sú medzi nimi zásadné rozdiely. Ide o kategórie klasické gitary a akustické gitary.

Klasická gitara, ktorú možno poznáte aj pod názvom „španielska gitara“ alebo španielka“ je určená pre hranie klasickej hudby a flamenga. Má široký (nenastaviteľný) krk, rovný (nezaguľatený) hmatník a používajú sa na ňu nylonové struny. Pozor, kovové struny sa na klasickú gitaru naozaj nemôžu natiahnuť, pretože by kvôli ich sinejšiemu ťahu mohlo dôjsť k utrhnutiu kobylky a zničeniu nástroja. Na klasickú gitaru sa hrá prstami (nie brnkátkom).

Oproti tomu nástroje zo sekcie Akustické gitary (tiež westernové gitary) sú osadené kovovými strunami, hrá sa na ne väčšinou trsátkom, majú oproti klasickým gitarám užší a zaguľatený hmatník a môžete ich počuť v country, folku, pope, rocku a podobne.

V prípade nákupu klasickej gitary pre deti je dôležité, aby veľkosť nástoja zodpovedala výške dieťaťa. Iba v takom prípade sa deťom na gitaru bude dobre hrať. Ako dieťa porastie, je potrebné, aby spolu s ním „rástla“ aj gitara.

Delenie klasických gitár podľa veľkosti


1/4 - Štvrtinové gitary

Štvrtinové gitary sú určené pre tie najmenšie deti vo veku od 4 do 6 rokov a pre deti vysoké 100 – 115 cm.

1/2 - Polovičné gitary

O stupeň väčšie sú polovičné klasické gitary. Tie zodpovedajú veku od 6 do 8 rokov a výške dieťaťa 115 – 135 cm.

3/4 - Trojštvrťové gitary

„Trojštvrťky“ sú pre deti medzi 8 a 11 rokmi a výške 135 – 150 cm.

7/8 – Sedemosminové gitary

Najbližšie k plnej veľkosti sú 7/8 gitary. Tie sa hodia pre deti staré 11 – 13 rokov alebo pre osoby vysoké medzi 150 – 160 cm.

4/4 – Plná veľkosť

Klasické gitary plnohodnotnej veľkosti kupujte deťom starším ako 13 rokov alebo všeobecne komukoľvek, kto je vyšší ako 160 cm.

Delenie korpusu

Za korpus sa označuje telo gitary. Spôsob, akým je spracovaný, určuje zvukové vlastnosti nástroja aj jeho výslednú cenu.

• Najdostupnejšie klasické gitary majú takzvaný vrstvený (preglejkový) korpus. Tieto nástroje sú vhodné pre začiatočníkov aj z toho dôvodu, že vyžadujú úplne minimálnu údržbu. Gitary s vrstveným korpusom sú ideálne na cestovanie, k ohňu a tak podobne, pretože sú skrátka odolné voči vplyvom okolia.

• Ďalšou úrovňou sú gitary polomasívne. Toto označenie znamená, že je predná doska vyrobená z masívneho dreva. Boky a zadná doska sú potom z vrstveného materiálu. Polomasívne gitary vám vo všeobecnosti ponúknu bohatší a plnší zvuk. Zároveň vyžadujú aspoň minimálnu kontrolu vlhkosti miesta, kde sú skladované, pretože masívne drevo má tendenciu „pracovať“.

• Na najvyššej úrovni sú gitary celomasívne. Ich predná doska, boky (tzv. luby) i zadná doska sú vyrobené z masívneho dreva. Kvalita použitých materiálov je u nich na najvyššej úrovni, čo má samozrejme pozitívny vplyv na zvuk. Celomasívne gitary sú zároveň najcitlivejšie na vplyvy okolia a vyžadujú poctivú kontrolu vlhkosti v mieste, kde sú skladované.

Príslušenstvo

Pri nákupe nezabudnite na vhodné príslušenstvo pre klasickú gitaru. Patrí k nemu ladička (postačí akákoľvek klipová), pevný kufor alebo mäkký obal, náhradná sada nylonových strún a stojan, v ktorom bude vaša gitara vyzerať ako kráľovná ?.

Hľadaná fráza

Kategória

Značky

Čakajte prosím