Ako vybrať klávesy (keyboard)

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:
Pre začiatok odporúčame bežné klávesy (napríklad značku Yamaha) s dynamikou. S takýmto nástrojom neurobí chybu žiadny začiatočník . V prípade potreby vám s výberom pomôžu naši odborníci na telefónnom čísle +421 220 924 324 (po–pi 10–19 hod) alebo na e-mailovej adrese .Výber podľa klaviatúry
Klávesy bez dynamiky úderuKlávesy s dynamikou úderu
Dynamika úderu znamená, že hlasitosť a nástup (tzv. attack) tónu ovplyvňuje sila stlačenia klávesy, podobne ako tomu je pri klasickom piane. Klávesy bez dynamiky sú ľahšie na ovládanie, čo ocenia hlavne začiatočníci. Na druhú stranu vás klávesy s dynamikou lepšie pripravia na prípadný prechod na piano. Čo sa týka rozsahov klaviatúry, pohybujú sa klávesy bežne v rozsahu okolo 5 oktáv (61 klávesov), avšak tento rozsah vás nemusí vďaka zvukovým procesorom príliš obmedzovať.
Funkcie keyboardov
Keyboardy slúžia hlavne ako základný klávesový nástroj, na ktorý je možné hrať sprievod i melódiu súčasne. Vďaka integrovanému zvukovému procesoru môžete naviac využiť i možnosť hudobného podkresu, automatických akordov či rytmov bicích. Pri keyboardoch sa môžete stretnúť s množstvom funkcií a parametrov, z ktorých si tie hlavné vysvetlíme.Register – Termín pôvodne vzatý z orgánovej praxe označuje množstvo zvukov, ktoré klávesy obsahujú, teda koľko v nich nájdete zvukov klavírov, gitár, sláčikov, syntetizátorov, rôznych efektových zvukov, ako sú autá a podobne.
Polyfónie – Táto hodnota udáva koľko tónov, resp. hlasov je možné v jednom okamihu zahrať.
Spravidla platí, že čo jeden tón to jeden hlas, ale použitie efektov ako je omeškanie (delay) alebo ozvena (reverb) môže počet hlasov jedného tónu navýšiť.
Arpeggio – je spôsob prehrávania akordov, kedy sa nehrajú všetky tóny naraz, ale jeden po druhom. Na klávesoch je obvykle realizovaný tak, že si užívateľ vyberie postupnosť tónov, takt a tempo a klávesy túto sekvenciu prehrávajú, väčšinou ako sprievod.
Sprievody, bicie, slučky a výukové programy – Väčšina klávesov má v sebe zahrnuté prednastavené sprievody podľa najznámejších štýlov, aby si hráči mohli vyskúšať danú skladbu takmer s celou kapelou. Sprievody môžu byť v klávesoch uložené čisto v podobe bicích podkresov, alebo môžu obsahovať viac nástrojov. S týmto sú tiež často spojené výukové programy, kedy klávesy zobrazia notovú štruktúru študovanej skladby a názorne v nej hráča vedú a čakajú na stlačenie tej správnej klávesy.
Funkcie transpose, dual a split – Niektoré klávesy umožňujú pokročilejšiu prácu s klaviatúrou, kedy je možné ju vo zvolenom mieste rozdeliť a ku každej polovici klaviatúry pridať iný register, teda si môžete odohrať basový sprievod napríklad na zvuku klavíru, zatiaľ čo melódiu napríklad na husle. Funkcia dual umožňuje priradiť k jednému tónu dva registre, teda po stlačení jednej klávesy rozoznie odpovedajúci tón vo dvoch registroch súčasne. Klaviatúru je tiež v niektorých prípadoch možné transponovať pomocou funkcie transpose a tým ju celú posunúť o zvolený počet tónov vyššie či nižšie.
Efekty – Pri vybraných nástrojoch nájdete tiež efektové procesory, ktoré v reálnom čase menia zvuk tónu podľa zadaných parametrov. Medzi najčastejšie ponúkané efekty patrí reverb, delay, ekvalizér alebo najrôznejšie priestorové stereá.

Vstupy a výstupy klávesov
Slúchadlový výstup a reproduktory – Veľkou výhodou klávesov je nepochybne skutočnosť, že je na nich možné ovplyvňovať hlasitosť reprodukcie a tak vám umožnia hrať tak, aby ste dobre počuli, ale zároveň nikoho nevyrušovali. K tomu môžete využiť buď ovládanie hlasitosti zabudovaných reproduktorov alebo počúvať cez slúchadlá.Aux in – Niektoré keyboardy umožňujú pripojiť externý zdroj zvuku, teda napr. cd prehrávač, ipad alebo múdry telefón, z ktorého si môžete pustiť svoje obľúbené piesne a skúšať si zahrať im sprievod či priamo melódiu. Spoločnosť Yamaha do vybraných modelov integrovala i funkciu Melody Suppresor, ktorá potláča spevové linky v skladbách a umožní vám sa tak presadiť.
USB výstup - Keyboardy obecne veľmi dobre komunikujú s modernými technológiami, a tak prakticky na všetkých modeloch dnes nájdeme USB rozhranie, a to ako na pripojenie do počítača, tak i napr. flash disk. Pomocou takto prepojených periférií býva možnosť uložiť si vlastné nastavenie zvuku, zložené a zaranžované vlastné piesne alebo do klávesov naopak nahrať nové zvuky. Tí, ktorí pracujú s hudobným softwarom, ocenia možnosť pripojiť klávesy cez USB ako Midi kontroler, a vďaka tomu ľahšie aranžovať piesne v počítači.

Príslušenstvo
Ku klávesom toho mnoho nepotrebujete, avšak hlavne pre účely výuky sa vám bude hodiť stojan na noty a dobré uzatvorené slúchadlá. Ak nemáte v mieste hrania na klávesy vhodné miesto, tak určite odporúčame kúpu stojanu a stoličky. Ak máte na klávesoch i vstup na tzv. sustain pedál (zodpovedá nezatlmeným strunám na klavíry) a nemáte ho v základnom príslušenstve, tak môžete využiť i kúpu samostatného pedálu. Na našom e-shope potom bez problému nájdete i množstvoobalov na klávesy, pre prípad, že by ste potrebovali klávesy niekam preniesť.Všetko jasné?
Ak si ohľadom výberu klávesov stále nie ste niečím istí, tak nás určite kontaktujte na tel. +421 220 924 324 alebo na e-mailovej adrese . Naši kolegovia s vami radi vyberú to správne pre vaše potreby.Nech vám to hrá! :-)