Ako vybrať snare bubon

Snare bubon, v slovenskom bubeníckom slangu tiež nazývaný rytmičák, je jedným z najdôležitejších typov bubnov, aké existujú. Snare bubny sú neoddeliteľnou súčásťou všetkých klasických bicích súprav, pričom svoje uplatnenie nachádzajú aj vo veľkých orchestroch. Niektoré typy rytmičákov je možné využiť aj ako pochodové bubny (v kombinácií s nosnými popruhmi).
TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:
Snare bubny v bicích súpravach predstavujú základný kameň rytmiky (spolu s veľkými basovými bubnami a hi-hat činelmi). Preto ich výberu venujte mimoriadnu pozornosť.
Medzi najdôležitejšie parametre určujúce výsledný zvuk snare bubnov sú rozmery (priemer a hĺbka), materiály z ktorých sú vyrobené, typ strunníku a použitých blán.
V prípade, že by ste mali záujem výber snare bubnu konzultovať s odborníkmi, môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle +421 220 924 324 (po–pi 10–19 hod) alebo na e-mailovej adrese . Radi odpovieme na všetky Vaše otázky.
Popis snare bubnu:
„Snary“ sú bubny menších rozmerov. Na vrchnej aj spodnej strane majú blany a zospodu je tiež pripevnený strunník. Na vrchu bubnu je napnutá tzv. hracia blana, na spodku bubnu sa nachádza rezonančná blana. Pod ňou je napnutý spomínaný strunník.
Materiály
Korpus bubnov je väčšinou vyrobený z dreva alebo kovov a kovových zliatin. Materiálov, z ktorých sa bubny vyrábajú, je mnoho a niekedy sa kombinujú formou vrstvenia. Obľúbené sú napríklad javorové korpusy a bubny z ocele. Každý typ materiálu má svoje špecifiká. Vždy záleží na tom, aký konkrétny „sound“ bubeník hľadá.
Snary s dreveným korpusom majú typicky „teplejší“ zvuk, zatiaľ čo tie kovové sú prieraznejšie a ostrejšie.
Rozmery
Priemer snare bubnov sa bežne pohybuje medzi 10 až 16 palcami. Ich hĺbka býva spravidla v intervale od 2 do 9 palcov. Najčastejšie používané sú však snare bubny o priemere 14 palcov a hĺbke 5,5 palca.
Strunník
Strunník je pre snary veľmi dôležitý. Dáva im ich typicky výrazný a nezameniteľný zvuk. Existujú rôzne typy strunníkov. Odlišujú sa od seba dĺžkou, počtom strún, štýlom prevedenia (odlišným vinutím strún) a spôsobom uchytenia k bubnu. Dôležitým faktorom je tiež typ materiálu, ako sú oceľ, bronz, mosadz a karbón, z ktorého sú vyrobené.
Strunník je natiahnutý na spodnej strane snaru, aby bol pri hraní v kontakte s rezonančnou blanou (spodnou).
Snare bubny v bicích súpravách
Snare bubnon nemôže chýbať v žiadnej súprave bicích. Mnohí bubeníci používajú aj niekoľko snare bubnov, ktoré však nie sú naladené rovnako. Snare bubny sa umiestňujú na ľavú stranu basového bubnu (medzi šlapkami na hi-hat a kopák).
Rada na záver
Snare bubon sa obrovskou mierou podieľa na charaktere, osobitosti a celkovom zvukovom imidži bubeníka. Preto sa nebojte experimentovať, a pokiaľ máte možnost, tak na snare bubne nešetrite. Bude to najčastejšie miesto, do ktorého povedú vaše údery paličkou, tak nech to má grády :-).