Logo
Všetko o nákupe

Slovník pojmov

A-Z A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T U V W Z #
A
 1. ADAT
  Optický audio protokol navrhnutý na prenos digitálneho zvuku. Typicky sa používa na rozšírenie vstupných kanálov.
 2. Aktívne odhlučnenie
  Technológia aktívneho odhlučnenia (anglicky ANC - Active Noise Cancelling) dokáže pri bezdrôtových slúchadlách efektívne izolovať okolitý hluk.
 3. Automatické programy
  Niektoré osvetľovacie hlavy alebo LED efekty umožňujú nastaviť automatický program, ktorý sa postará o vašu svetelnú šou, a vy sa tak môžete sústrediť na iné veci.
 4. Automatické sprievody
  S týmto pojmom sa stretávame napríklad pri digitálnych klavíroch, ktoré majú prednahraté sprievody, do ktorých môžete „džemovať“, teda hrať spoločne s nimi.
B
 1. Balenie softvéru
  Niektoré softvéry sa dodávajú na CD v klasickej papierovej škatuľke, iné napríklad len ako kód, ktorým produkt aktivujete po stiahnutí zo stránok výrobcu.
 2. Basové registre
  Registre v basovej časti akordeónu. Na rozdiel od registrov v melodickej časti akordeónu menia nie farbu tónu, ale hlasitosť.
 3. Basový reproduktor
  Druh reproduktora, ktorý je špeciálne prispôsobený produkcii basov. Jeho priemer uvádzame v palcoch.
 4. Beater
  Súčasť pedála k basovému bubnu. Beatre sa líšia hmotnosťou a materiálom úderovej plochy (plsť, plast, guma), rozšírené sú aj modely s viacerými plochami s rôznymi materiálmi a rozličnou tvrdosťou.
 5. Bezdrôtové ovládanie
  Niektoré elektrické prístroje, ako sú napríklad osvetľovacie hlavy, sa dajú ovládať aj na diaľku, napríklad infračerveným ovládačom alebo technológiou Bluetooth.
 6. Bluetooth
  Technológia bezdrôtového prepojenia prístrojov známa z telefónov, zo slúchadiel alebo z počítačov.
C
 1. CD-R/RW
  Skratka pre kompaktný disk s možnosťou zápisu (CD-R) a pre kompaktný disk umožňujúci zmazanie obsahu a nahranie nového (CD-RW).
 2. Citlivosť
  Akustický výkon, ktorý vídame často napríklad na slúchadlách alebo reproduktoroch. Uvádza sa v decibeloch.
Č
 1. Čas zahriatia
  Prístroje, ako sú napríklad výrobníky hmly, potrebujú na svoje správne fungovanie určitý čas, aby sa zahriali.
D
 1. DI výstup
  Výstup, ktorý umožňuje poslať signál z aparátu cez kábel XLR priamo do mixpultu alebo systému PA. Používa sa na zníženie šumu a rušenia pri prenose signálu na dlhšie vzdialenosti. DI výstup tiež umožňuje pripojenie signálu z nástroja alebo iného zdroja s nízkym výstupným signálom, ktorý by inak mohol byť na priame pripojenie k vstupu ďalšieho zariadenia príliš slabý.
 2. Direct out
  Výstup, ktorý duplikuje vstupný signál pre ďalšie zariadenie. Používa sa na zaznamenanie neupraveného signálu, s ktorým sa neskôr dá pracovať, alebo na oddelenie dvoch zvukov, napr. pódiového a zvuku z PA.
 3. Dĺžka dráhy
  Vzdialenosť od špičky hubičky k poslednému miestu, kde sa plocha plátku stretáva s plochou hubičky. Dĺžka dráhy sa uvádza v milimetroch, v kombinácii s tvrdosťou plátku má veľký vplyv na kvalitu tónu.
 4. DMX
  DMX je digitálny komunikačný protokol používaný napríklad na ovládanie svetelných efektov. Môžete si tak napríklad upravovať nastavenie jednotlivých farieb tak, aby presne vyhovovali konkrétnej scéne na pódiu.
 5. Dynamika
  Pod dynamikou rozumieme v prípade klávesových nástrojov klaviatúru, ktorá reaguje na silu úderu.
E
 1. Efektová slučka
  Efektová slučka slúži na integráciu efektov a efektových procesorov, ktoré znejú lepšie za skreslením/predzosilňovačom než pred aparátom, t. j. týka sa efektov typu delay, reverb a vo všeobecnosti modulačných efektov. Efektové slučky sa podľa zapojenia delia na sériové a paralelné.
 2. Efektový procesor
  Ako napovedá samotný názov, efektový procesor pridáva efekt do vstupného signálu. Najčastejšie ho nájdeme na gitarových a basgitarových zosilňovačoch a kombách.
 3. Ekvalizér
  Skratka pre ekvalizér. Umožňuje nám ovládať zvukový výstup, napríklad upravovať výšky, stredy, basy a veľa ďalšieho.
 4. Ekvalizér mikrofónnych kanálov
  Niektoré mixážne pulty majú zvlášť ekvalizér na mikrofónne vstupy, čo nám umožňuje ovládať ich výstup.
 5. Elektronika
  S týmto pojmom sa najčastejšie stretávame pri gitarách a basgitarách. Nezabúdajte, že aktívna elektronika si vyžaduje napájanie. Ľahko to zistíme podľa priehradky na batériu na zadnej strane nástroja.
 6. Ethernet midi
  Systém RTP-MIDI umožňuje MIDI prepojenie niektorých nástrojov aj klasickým eternetovým káblom.
F
 1. Fantómové napájanie
  Je zásadné pre zapojenie výrobkov, ktoré si vyžadujú napájanie +48 V. Ide napríklad o kondenzátorové mikrofóny, ktoré bez fantómového napájania nefungujú.
 2. Firmware
  Firmvér je mozgom elektrických prístrojov. V bežnom živote sa s týmto pojmom stretávame pri mobilných telefónoch, v hudbe sa s ním stretneme pri digitálnych klavíroch, syntezátoroch a mnohých ďalších zariadeniach.
 3. Frekvencia
  Frekvencia, na akej pracujú napríklad bezdrôtové systémy a ďalšie zariadenia.
 4. Frekvenčný rozsah
  Šírka frekvenčného pásma, v ktorej je zariadenie schopné reprodukovať signál (od najnižších po najvyššie frekvencie).
G
 1. Garnitúra
  Garnitúru nájdeme na sláčikových nástrojoch. Obyčajne sa skladá z ladiacich kolíčkov a zo strunníka, ďalej sa líši podľa určenia – napríklad na husliach patrí medzi garnitúru a podbradok.
H
 1. Hardware
  Materiál alebo farebné vypracovanie hardvéru nástroja, teda napríklad kobylky, ladiacich mechaník a ďalších častí.
 2. Hembra
  Bongo je nástroj s dvomi bubienkami – hembra je väčší z nich, jeho priemer sa uvádza v palcoch.
 3. Hrdlo
  Materiál, z ktorého je vyrobené hrdlo gitary, basgitary alebo iného strunového nástroja.
 4. Hmatník
  Materiál, z ktorého je vyrobený hmatník gitary, basgitary alebo iného strunového nástroja.
 5. Hmotnostná kategória
  Určuje hmotnosť činelov, napríklad thin – ľahký, medium – stredne ťažký, heavy – ťažký a pod. Hmotnostná kategória ovplyvňuje nielen zvukový prejav činela, ale aj pocit z hry.
 6. Hniezdo 36 mm
  Na spodnej strane reproduktorov alebo štúdiových monitorov sa nachádza otvor slúžiaci na pripevnenie na stojan. Označuje sa ako hniezdo, pričom sa 36 milimetrov považuje za bežný rozmer.
 7. Humbucker
  Typ snímača elektrickej gitary. Skladá sa z dvoch cievok. Tento „rušič brumu“ je zapojený tak, aby cievky vyrušili nepríjemný indukovaný brum spojený s jednocievkovými snímačmi. Vďaka dvom cievkam má guľatejší zvuk a silnejší výstupný signál, ktorý sa premietne do vyššej hlasitosti. Humbucker je ideálny na skreslené zvuky, kde má brum väčšiu tendenciu negatívne ovplyvniť výsledný zvuk gitary.
I
 1. ILDA
  Rozhranie určené na prenos dát medzi laserovými projektormi a externými kontrolérmi (DMX kontroléry, počítače).
 2. Impedancia
  Impedancia označuje elektrický odpor obvodov. Uvádzame ju napríklad pri reproduktoroch alebo slúchadlách. V praxi platí, že čím nižší odpor, tým hlasnejšie budú slúchadlá hrať, ale tým vyššie môže byť skreslenie zvuku. Uvádza sa v ohmoch.
 3. Integrovaná ladička
  Veľký bonus pri niektorých nástrojoch. Môžeme sa s ňou stretnúť napríklad na elektroakustických gitarách alebo gitarových kombách; vtedy už nie je potrebné kupovať samostatnú ladičku.
 4. Integrovaná zvuková karta
  Niektoré prístroje majú zvukovú kartu už zabudovanú, preto nepotrebujete externú.
 5. Inzerty
  Vstupné konektory mixážnych pultov na sériové pripojenie ďalších externých procesorov.
 6. IP krytie
  Stupeň IP krytia udáva odolnosť elektrických zariadení proti poškodeniu cudzím telesom (prvé číslo) a proti vniknutiu vody (druhé číslo). Napríklad označenie IP67 bude znamenať úplnú ochranu proti vniknutiu prachu, poškodeniu akoukoľvek pomôckou a vniknutiu vody počas tridsiatich minút v hĺbke do jedného metra.
J
 1. Jadro
  Materiál, z ktorého je vyrobené jadro struny. Najčastejšie sa stretávame s oceľovým alebo nylonovým.
K
 1. Klapky
  Delíme na otvorené a uzavreté. Uzavreté sa uzatvárajú klapkami, otvorené prstami, čo je síce zložitejšie, ale zároveň to umožňuje lepšiu kontrolu nad zvukom. S týmto parametrom sa stretávame napríklad pri priečnych flautách.
 2. Klaviatúra
  Značka, prípadne aj konkrétny model klaviatúry, ktorú nájdeme na danom nástroji. Najčastejšie sa s týmto parametrom stretávame na digitálnych klavíroch.
 3. Kobylka
  Súčasť strunového nástroja, ktorou prechádzajú struny a ktorá pomáha prenášať ich vibrácie do ostatných častí nástroja.
 4. Kombinovaný efekt
  Parameter známy z LED efektov alebo inteligentných osvetľovacích hláv. Niektoré ponúkajú rôzne druhy efektov a umožňujú ich vzájomne kombinovať.
 5. Kompresor
  Typ zvukového procesora, ktorý vyrovnáva rôzne úrovne hlasitosti v nahrávke tak, aby zneli vo všetkých častiach približne rovnako nahlas.
 6. Konfigurácia snímačov
  Typ snímačov, ktorými je nástroj osadený. „S“ je skratkou pre jednocievkový snímač (čiže single coil), dvojcievkový snímač (humbucker) označuje písmeno „H“. Napríklad konfigurácia H-S-S označuje osadenie humbucker-single coil-single coil, a to vždy v poradí od kobylky smerom k hrdlu.
 7. Korpus
  Telo nástroja zložené z prednej dosky, zo zadnej dosky a z lubov. Drahšie nástroje označované ako celomasívne sú vyrobené z masívu vybraných driev, polomasívne modely majú prednú dosku z masívu a zadnú dosku a luby z preglejky, lacnejšie nástroje majú často vrstvený (preglejkový) korpus.
L
 1. Ladiace mechaniky
  Typ ladiacich mechaník použitých na strunovom nástroji. Veľa výrobcov nástrojov má svoju vlastnú značku alebo typ, iní, naopak, využívajú výrobky firiem zameraných na tento typ príslušenstva.
 2. LAN
  Lokálna sieť slúžiaca na prepojenie zariadenia v menšom priestore, napríklad v izbe alebo nahrávacom štúdiu.
 3. Laser
  Niektoré osvetľovacie hlavy alebo LED reflektory disponujú laserom, teda ďalším efektom, ktorý môžete použiť vo svojej svetelnej šou.
 4. Limiter
  Udržiavajú hlasitosť a zosilnenie zvuku na žiaducej úrovni.h
 5. Luby
  Materiál, z ktorého sú vyrobené luby (teda strany) tela nástroja.
M
 1. Macho
  Bongo je nástroj s dvomi bubienkami – macho je menší z nich, jeho priemer sa uvádza v palcoch.
 2. Majstrovský nástroj
  Ak celý hudobný nástroj vyrobí jeden jediný človek, označujeme ho ako majstrovský nástroj. Na týchto nástrojoch prevažuje podiel ručnej práce.
 3. Max. SPL
  Maximálny akustický tlak (anglická skratka SPL), hodnota sa uvádza v decibeloch.
 4. Mazadlo
  Určuje, či sa v balení nachádza aj olej, ktorý sa používa na premazávanie skrutiek ladiacich mechaník bubienkov a ďalších perkusií, ako sú napríklad kongá.
 5. Menzúra
  Pri strunových nástrojoch rozumieme pod menzúrou dĺžku chvejúcej sa struny, teda časť, ktorá je napnutá medzi kobylkou a nultým pražcom. Uvádza sa v milimetroch, menej často aj v palcoch (25,4 mm).
 6. Metronóm
  Určuje, či daný nástroj (napríklad bicie) disponuje možnosťou zapnúť si metronóm, ktorý slúži nielen na cvičenie, ale ktorý sa aj veľmi hodí pri nahrávaní.
 7. MIDI
  Hudobné rozhranie (Musical Instrument Digital Interface) umožňujúce hudobným nástrojom prepojenie a ich vzájomnú komunikáciu.
 8. Montáž 19"
  Označuje možnosť montáže výrobku do rackovej skrine so štandardizovanou šírkou 19".
 9. MP3/linkový vstup
  Pomocný rozširujúci vstup slúžiaci na pripojenie externých multimediálnych zariadení.
 10. Multiefekt
  Multiefekt je označenie niekoľkých efektov v jednom zariadení – môže ísť buď o samostatnú jednotku (ako povedzme v prípade gitarových multiefektov), alebo o multiefektovú jednotku zabudovanú napríklad v mixážnom pulte.
N
 1. Nultý pražec
  Malý kúsok plastu, kosti alebo kovu s drobnými výrezmi, ktorý oddeľuje hrdlo od hlavy strunového nástroja a cez ktorý sú natiahnuté struny až ku kobylke.
O
 1. Odklon
  Vzdialenosť plátku od horného okraja hubičky, uvádza sa v jednotkách 1/100 mm. V kombinácii s tvrdosťou plátku má veľký vplyv na kvalitu tónu.
 2. Overdrive
  Upravuje čistý signál vedený z nástroja na skreslený. Poznáme napríklad z elektrických gitár a basgitár.
 3. Ozvučenie
  Vstavané reproduktory poskytujú klávesovým nástrojom kvalitný zvuk.
 4. Ozvučník
  Priemer ozvučníka na plechových dychových nástrojoch. Uvádza sa v milimetroch.
P
 1. Pamäťové médium
  Niektoré nástroje alebo prístroje umožňujú čítanie dát z pamäťového média, často sa stretávame napríklad s SD kartou alebo USB flash diskom.
 2. Pätice
  Slúži na pripevnenie žiarovky do objímky svietidla. Najčastejšie používanou päticou je skrutkovacia E27.
 3. Počet analógových vstupov
  Zatiaľ čo digitálny signál rozlišuje len 0 a 1, analógová hodnota sa najskôr zmeria a potom prevedie do digitálnej podoby. Tento parameter určuje počet vstupov, ktoré túto procedúru zvládnu.
 4. Počet analógových výstupov
  Zatiaľ čo digitálny signál rozlišuje len 0 a 1, analógová hodnota sa najskôr zmeria a potom prevedie do digitálnej podoby. Tento parameter určuje počet výstupov, ktoré túto procedúru zvládnu.
 5. Počet AUX
  Vstup AUX označuje konektor na pripojenie externých zvukových zariadení, teda napríklad telefónov alebo MP3 prehrávačov.
 6. Počet basov
  Počet basových gombíkov akordeónu sa líši podľa veľkosti nástroja (od 32 basov do 120 basov).
 7. Počet dielov
  Počet dielov, z ktorých sa skladá zobcová flauta.
 8. Počet kanálov DMX
  Počet kanálov digitálneho komunikačného protokolu DMX slúžiaceho napríklad na ovládanie svetiel.
 9. Počet kanálikov
  Počet kanálikov určuje počet tónov fúkacej harmoniky. Diatonické harmoniky obyčajne mávajú 10 kanálikov, zatiaľ čo chromatické harmoniky môžu mať rôzny počet kanálikov (10, 12, 14, 16).
 10. Počet meničov
  Meniče, typické pre slúchadlá, sú priamo späté s elektrickým odporom. Väčší priemer a počet znamená väčší odpor, a teda lepšiu kvalitu zvuku, ale zároveň vyššie nároky na dostatočne výkonný zdroj signálu.
 11. Počet mikrofónnych/linkových vstupov
  Počet vstupov, ktoré slúžia na zapojenie mikrofónov linkovým vstupom, obyčajne ide o 6,3-milimetrový jack. Stretávame sa s nimi na mixážnych pultoch, zvukových kartách alebo klávesových nástrojoch.
 12. Počet mikrofónnych vstupov
  Počet vstupov, ktoré slúžia na zapojenie mikrofónov. Stretávame sa s nimi na mixážnych pultoch, zvukových kartách alebo klávesových nástrojoch.
 13. Počet pásiem
  Udáva počet pásiem reprosústavy. Počet pásiem nemusí korešpondovať s počtom reproduktorov.
 14. Počet podskupin
  Mixážne pulty často umožňujú vytvorenie podskupiny alebo podskupín, vďaka čomu uľahčujú kontrolu nad jednotlivými vstupmi.
 15. Počet presetov
  Počet hotových prednastavených zvukov (simulácií aparátov a reproboxov v kombinácii s efektmi), ktoré sú v zariadení uložené a dajú sa okamžite použiť.
 16. Počet rúr
  Počet rúrok/píšťal Panovej flauty.
 17. Počet simulácií
  Počet zabudovaných simulácií aparátov známych značiek.
 18. Počet zón
  Rozdelenie jednotlivých elektronických bicích padov do zón umožňuje padom reprodukovať autentický zvuk bubnov alebo činelov hraných na konkrétnom mieste, t. j. bližšie alebo ďalej od ráfika bubna, na kraji, v strede alebo na pupku činela a pod.
 19. Podpora formátov
  Udáva, aké zvukové formáty zvládne daný nástroj alebo zariadenie prečítať a následne s nimi pracovať.
 20. Polarita
  Polarita napájacieho adaptéra. Polarita môže byť: DC – center negative (mínus uprostred), DC – center positive (plus uprostred) a AC (striedavý prúd).
 21. Polyfónia
  Počet tónov, ktorý je nástroj schopný zahrať súčasne.
 22. Predná doska
  Materiál, z ktorého je vyrobená predná ozvučná doska nástroja.
 23. Priemer kotlíka
  Udáva priemer kotlíka nátrubku dychových nástrojov. Šírka kotlíka má vplyv na odozvu nástroja a hlasitosť zvuku, zároveň preverí aj kvalitu nátisku – vo všeobecnosti platí, že čím širší kotlík/rantl, tým väčšie nároky na hráča.
 24. Prierez paličky
  Tvar prierezu paličky sláčika. Medzi najčastejšie typy patrí kruhový, šesťhranný a osemhranný tvar, konkrétny výber závisí od preferencií hráča.
 25. Príkon
  Príkon udáva energetickú náročnosť prístroja a vyjadruje množstvo energie, ktoré sa spotrebuje za určitý čas. Uvádza sa vo wattoch.
 26. Prítlak
  Vertikálna hmotnosť, ktorá pôsobí na hrot prenosky gramofónu.
 27. Profil hrdla
  Zaoblenie zadnej časti hrdla gitary, existuje veľa rozličných profilov, často sa uvádzajú písmenami (C, D, U, V), ktoré zaoblením obrazne pripomínajú.
 28. Programy ovládané zvukom
  Mení farbu a smer LED na základe zvukov snímaných interným mikrofónom.
 29. Prstoklad
  Typ vŕtania/prstokladov zobcových fláut, najčastejší je anglický (barokový) prstoklad, menej častý je nemecký.
 30. Prúd
  Uvádza silu adaptéra. Keď je na zariadení viac miliampérov ako na adaptéri, nemá adaptér na prevádzku spotrebiča potrebnú silu. Obrátene to neprekáža – silnejší adaptér ľahko utiahne malý spotrebič.
R
 1. Rádius
  Polomer zaoblenia hmatníka strunového nástroja. Je to dôležitý parameter pre pokročilejších hráčov, ktorí si vyberajú taký, ktorý najviac vyhovuje ich hernému štýlu. Uvádza sa v palcoch, čím nižšie je číslo, tým zaoblenejší je hmatník.
 2. Registre
  Registre melodickej časti akordeónu. Pomocou nich sa mení farba a výška diskantových tónov.
 3. Repro
  Počet a veľkosť reproduktorov. Veľkosť uvádzame v palcoch.
 4. Reverb
  Reverb je efekt, ktorý vytvára dojem hry v priestore, pomocou ktorého docielite prirodzenejší zvuk. Môžete tak napríklad ľahko simulovať hru vo veľkej sále alebo v chrámovej lodi aj s typickým bohatým dozvukom.
 5. Rezonátor
  Klenutý drevený kryt uzatvárajúci spodnú hranu korpusu bendža. Slúži na dosiahnutie plnšieho a hlasnejšieho zvuku nástroja.
 6. Rozstup strún pri kobylke
  Vzdialenosť medzi jednotlivými strunami daného nástroja. Meria sa pri kobylke a uvádza sa v milimetroch.
S
 1. Sekvencer
  Prístroj alebo súčasť prístroja schopná vytvárať a vysielať sekvencie podielov, vďaka čomu môžeme vytvárať melodické, harmonické alebo rytmické slučky.
 2. Simulácia reproboxu
  Umožňuje dosiahnuť gitarový zvuk bez potreby snímania reproboxu mikrofónom, signál je možné poslať priamo do mixu.
 3. Smerová charakteristika
  Vyjadruje závislosť mikrofónu od smeru, z ktorého je schopný prijímať zvuk.
 4. Snímač
  Na prepojenie akustického nástroja s kombom alebo počítačom je potrebný snímač – táto hodnota uvádza, či je snímač súčasťou nástroja.
 5. Software
  K niektorým nástrojom alebo výrobkom dodávajú výrobcovia softvér, ktorý ich funkciu podporí alebo rozšíri.
 6. SPDIF
  Rozhranie slúžiace na prenos digitálneho zvuku.
 7. Súprava hardvéru
  Údaj, ktorý je typický pre bicie súpravy. Hardvérom označujeme stojany k bubnom, stojany na činely alebo napríklad šľapky k basovému bubnu.
 8. Svetelný tok
  Veličina uvádzaná v lúmenoch. Vyjadruje množstvo svetelnej energie, ktoré zdroj vyžiari za jednu sekundu.
 9. Svetelný zdroj
  Na reflektoroch alebo osvetľovacích hlavách je absolútne zásadný ich svetelný zdroj. V dnešnej dobe sa najčastejšie stretávame s LED diódami.
 10. Svietivosť
  Udáva intenzitu svetelného toku v danom smere.
 11. Systém
  Pásma/frekvencie, na ktorých konkrétne bezdrôtové systémy pracujú.
Š
 1. Šírka nultého pražca
  Nultý pražec oddeľuje hrdlo a hlavu strunového nástroja, napríklad gitary. Tradične sa vyrába z plastu, na lepších nástrojoch z kosti alebo kovu, a jeho šírka sa uvádza v milimetroch. Pre niektorých hráčov je tento údaj zásadný aj pre pohodlie pri hraní.
T
 1. Tone Ring
  Tónový ring je kovový prstenec nasadený zhora na korpus bendža, má zásadný vplyv na zvuk a kvalitu nástroja.
 2. Top
  Vrchná časť tela elektrických gitár (nemusí byť súčasťou). Top je k telu prilepený, môže ísť o tenkú dyhu (cca 2 mm) alebo o hrubší tzv. „cap“ (cca 5 mm) z masívu. Niektoré gitary môžu mať top (cap) a k nemu ešte prilepenú tenkú dyhu.
 3. True Bypass
  Prepínanie založené na úplnom odstavení pedálového efektu zo signálovej cesty pri jeho vypnutí.
 4. Tweeter
  Druh reproduktora, ktorý je špeciálne prispôsobený produkcii výšok. Jeho priemer uvádzame v palcoch.
 5. Typ gramofónu
  Každý gramofón potrebuje na roztočenie taniera náhon. Rozlišujeme dva typy: remienkový a priamy náhon.
 6. Typ harmoniky
  Harmoniky sa okrem iného líšia ladením, ktoré je pri ich výbere veľmi dôležité. Stretnúť sa tak môžeme s chromatickou harmonikou, ktorá postupuje po poltónoch, alebo s oktávovou, na ktorej pri každom fúknutí zaznejú dva tóny vzdialené od seba presne jednu oktávu.
 7. Typ ladičky
  Druhy ladičiek sa líšia spôsobom prichytenia alebo spôsobom snímania zvuku. Rozlišujeme preto napríklad klipové ladičky, ktoré ladia pomocou vibrácií a stačí ich pripevniť na hlavu nástroja, alebo pedálové, ktoré sa s gitarou prepájajú nástrojovým káblom.
 8. Typ lasera
  Parameter udáva farebné spektrum lasera. Označenie a skratky vychádzajú z počiatočných písmen základných farieb v anglickom jazyku.
 9. Typ mechaniky
  Systém mechaniky priečnych fláut. Používa sa buď systém Inline s klapkami umiestnenými v jednom rade, alebo Offset s vysunutou klapkou G.
 10. Typ mikrofónu
  Mikrofóny sa líšia spôsobom, akým zvuk snímajú a odovzdávajú ďalej. Najčastejšie sa stretávame s dynamickým alebo kondenzátorovým.
 11. Typ prevodu
  Pedále k bicím nástrojom využívajú na svoje fungovanie rôzne druhy prevodov. Najčastejší je prevod reťazový, ktorý vyniká životnosťou, stretnúť sa však môžeme aj s páskovým alebo direct drive. Každý z nich poskytuje špecifické výhody.
 12. Typ reflektora
  Reflektory sa líšia spôsobom, akým osvetľujú pódium. Stretnúť sa tak môžeme napríklad s typom spot, ktorý sa vyznačuje jasným ohraničením, známym napríklad z hokejových zápasov a vystúpení typu stand up, alebo s typom wash, ktorý „zalieva“ celé pódium.
 13. Typ slúchadiel
  Slúchadlá rozdeľujeme nielen podľa zvukových vlastností a konektivity, ale aj podľa ich základného typu. Známe sú napríklad klasické kôstkové alebo zátkové slúchadlá do uší, prípadne uzavreté alebo otvorené slúchadlá, ktoré prekrývajú celé ucho.
 14. Typ ukulele
  Jednotlivé typy ukulele sa líšia veľkosťou a tvarom, čo ovplyvňuje nielen výsledný zvuk, ale aj herný komfort. V poradí od najmenšieho po najväčšie sa tak môžeme stretnúť so sopránovým, s koncertným, tenorovým a barytónovým. Existujú však aj ďalšie špeciálne typy – napríklad gitarové alebo basové.
U
 1. USB Midi
  Možnosť prepojenia MIDI nástroja priamo s počítačom bez potreby iného rozhrania.
 2. USB to Device
  Možnosť prepojenia nástroja prostredníctvom USB konektora s iným zariadením, napríklad s počítačom.
 3. USB to Host
  Možnosť pripojenia USB disku alebo iných externých USB zariadení k nástroju.
V
 1. Vinutie
  Niektoré struny majú jadro ovinuté ďalšou vrstvou materiálu, čím sa dosiahne špecifický zvuk. Druhov vinutia je hneď niekoľko a líšia sa nielen výsledným zvukom, ale aj pocitom z hry: guľaté (round) ponúka čistejší a prieraznejší zvuk, zatiaľ čo napríklad ploché (flat) bude temnejšie a správne vintage.
 2. Vŕtanie
  Vnútorná časť nátrubku. Priemer a tvar vŕtania majú na vyprodukovaný zvuk veľký vplyv.
 3. Vstup na SD
  Určuje, či daný výrobok disponuje vstupom na pamäťovú kartu.
 4. Vyhotovenie flat
  Referencia k dizajnu reflektora, t. j. či je na zadnej strane plochý/flat.
 5. Výkon RMS
  Maximálny dlhodobý výkon. Ide o hodnotu výkonu, ktorú je zosilňovač schopný bezpečne zvládnuť bez toho, aby sa zhoršila kvalita zvuku alebo poškodili reproduktory.
 6. Výrez
  Určuje, či má daný nástroj (tradične napríklad gitara) v tele výrez, ktorý umožňuje jednoduché hranie vo vyšších polohách.
 7. Výška obruby
  Vertikálna vzdialenosť obruby, teda hliníkovej obruče blany bendža, a horného povrchu blany.
 8. Výučbový systém
  Niektoré elektrické hudobné nástroje, napríklad digitálne klavíry alebo keybordy, disponujú výučbovými systémami, ktoré vám pomôžu ľahšie začať alebo ďalej rozvíjať vašu hru.
 9. Vyžarovací uhol
  Parameter typický napríklad pre pódiové svetlá. Pod uhlom rozumieme miesta, kam dopadá aspoň päťdesiat percent sily daného svetla.
 10. Vzorkovacia frekvencia
  Pri zázname zvuku je jedným z najdôležitejších parametrov práve vzorkovacia frekvencia. Uvádza počet zaznamenaných hodnôt signálu za sekundu. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia hodnota, tým vyššia kvalita. Uvádza sa v hertzoch.
W
 1. WiFi
  Určuje, či daný typ výrobku disponuje možnosťou pripojenia k bezdrôtovej sieti WiFi.
Z
 1. Zakončenie
  Na jednej strane sa struna omotáva okolo ladiacej mechaniky, na druhej strane sa jej zakončenie často líši. Obľúbeným zakončením je napríklad guľôčka, vďaka ktorej stačí strunu prestrčiť kobylkou a ona po napnutí drží bez potreby zložitejšieho uviazania. Typ zakončenia treba vždy vybrať podľa typu nástroja.
 2. Závit
  Každá skrutka je iná a to isté platí aj pre jej závit. Tento parameter je veľmi dôležitý, pretože určuje kompatibilitu s vaším vybavením. Uvádzame ho buď v palcoch, alebo v medzinárodnom kóde – bežným typom je napríklad M20.
 3. Zliatina
  Veľmi dôležitý parameter napríklad činelov. Určuje ich zvuk a charakter hry.
#
 1. 100V
  Hlavným účelom použitia 100-voltových reproduktorov je ozvučovanie veľkých priestorov, ako sú napríklad telocvične, haly, nákupné centrá a ďalšie veľké priestory. Tieto reproduktory sa často umiestňujú na strop alebo stenu.
Podobné frázy
Kategória
Značky