Ako vybrať elektrickú gitaru

Elektrická gitara je ikonický hudobný nástroj, ktorý definoval mnoho hudobných žánrov, hlavne rockovú hudbu. Za dobu svojej zhruba sedemdesiatročnej histórie sa elektrické gitary vyvinuli do mnohých druhov. Aby sme vám výber nástroja uľahčili, máme tu pre vás radcu „Ako vybrať elektrickú gitaru“.

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Masovú obľubu si elektrická gitara získala v 50. rokoch, kedy prišla firma Fender s gitarou Fender Stratocaster. Tento nástroj sa v takmer nezmenenej podobe vyrába dodnes a mohli by sme ho považovať za akýsi základ a esenciu elektrickej gitary.

S výberom gitary, vám radi pomôžu naši odborníci. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 9-20h, so 10-17h) alebo na e-mailovej adrese .

Dnes rozlišujeme tri hlavné typy elektrických gitár a mnoho od nich odvodených: Stratocaster a Telecaster (za ktorým pôvodne stojí výrobca Fender) a typ Les Paul, ktorý na svet pôvodne priviedla firma Gibson.

Nie je jednoduché jednoznačne povedať, ktorý typ gitary sa presne hodí na akú hudbu. Hoci to môže znieť prekvapivo, tak sa kloníme k názoru, že základným kritériom pre výber nástroja môže byť úplne v pohode to, že sa vám skrátka páči :-) . Elektrická gitara, ktorá sa vám bude páčiť a budete sa s ňou cítiť dobre, vás istotne poteší najviac.

Základné typy elektrických gitár


Stratocaster

S gitarou Stratocaster prišiel pôvodne výrobca Fender. ST modely sú ale tak zásadné, že ich nájdeme i v portfóliu ďalších výrobcov. Tieto nástroje patria medzi asi najuniverzálnejší typ a hodia sa snáď do všetkých hudobných žánrov. S touto gitarou rozhodne neurobí chybu žiadny začiatočník. Stratocastery by ste napríklad našli v rukách gitaristov ako Jimi Hendrix, Eric Clapton alebo David Gilmour (Pink Floyd).

Les Paul

Gitary typu Les Paul sú charakteristické jedným výrezom na spodnej strane a zaguľatenou hornou časťou. Ich charakteristicky guľatý a silný výstupný signál vďaka dvojitým (humbucker) snímačom sa veľmi dobre hodí do tvrdších rockových žánrov, metalu, ale i štýlov ako reggae alebo blues. Na gitary Les Paul nedajú dopustiť velikáni ako napríklad Slash (Guns N´Roses), Jimmy Page (Led Zeppelin), Zakk Wylde.

Telecaster

Gitary Telecaster patria medzi ďalší ikonický typ gitár pochádzajúcich z dielní Fender. Rovnako ako Stratocastery, sa stali aj T modely svetovo obľúbené a dnes ich nájdete i u ďalších výrobcov. Ich elegantný tvar s jedným výrezom a konfigurácia ich predurčuje skôr k čistému až k mierne skreslenému zvuku. Typicky sa tieto gitary objavujú v žánroch ako country a pop, ale v dnešnej dobe existujú aj telecastery určené pre tvrdšiu hudbu.

Super Strat

Takzvané Super Strat modely vychádzajú konštrukciou a tvarom tela z modelu Fender Stratocaster. Sú charakteristické užším telom aj krkom, hlbokými výrezmi s ostrými rohmi a v drvivej väčšine sú tieto nástroje osadené minimálne jedným dvojcievkovým snímačom (tzv. humbuckerom). Tieto charakteristické prvky predurčujú gitary typu Super Strat k použitiu hlavne v tvrdších rockových a metalových žánroch.

SG

Gitary typu SG sú neodmysliteľne spojené s výrobcom Gibson, ale rovnako ako u ostatných typov ich dnes uvidíme aj u iných výrobcov. Tieto nástroje sú typické svojím stranovo súmerným telom a dvoma výrezmi. Typicky uvidíte s SG gitarou napríklad gitaristu AC/DC Angusa Younga.

Semiakustické (lubové a pololubové)

Oproti všetkým ostatným elektrickým gitarám sú tie semiakustické charakteristické dutým telom. Vďaka akustickému priestoru vnútri tela nástroja sú semiakustickej gitary typické teplým a guľatým zvukom. Najčastejšie stretnete tento typ nástroja v jazzovej a bluesovej hudbe.

Viacstrunné a barytónové

7strunné a 8strunné gitary sa presadzujú hlavne v moderných metalových žánroch. Vďaka siedmej alebo dokonca ôsmej basovej strune umožňujú tieto nástroje hrať hlbšie než štandardné gitary. Sú tak určené k hraniu hlbokých gitarových riffov, ktoré preslávili nu-metalové kapely ako Korn, alebo „djentové“ kapely typu Meshuggah.
Barytónové gitary bývajú šesťstrunné, ale vďaka predĺženej menzúre (vzdialenosť medzi nultým pražcom a kobylkou) je možné ich naladiť o mnoho nižšie ako štandardnú gitaru.

Hard a Heavy

Gitary zo sekcie Hard a Heavy sú určené pre milovníkov rockových a metalových žánrov. Nájdete tu elektrické gitary typu Flying V, Explorer a ďalšie, ktoré sa bežne objavujú v tých najostrejších hudobných žánroch.

Gitarové komplety

Komplet elektrickej gitary, komba a príslušenstva je určený pre začiatočníkov, ktorí chcú mať všetko pokope. V gitarovom komplete štandardne nájdete elektrickú gitaru, kombo a všetky prepojovacie káble, brnkátka, prípadne gitarový popruh a obal. Máte k dispozícii všetko, čo potrebujete pre štart vašej hudobnej kariéry.

Delenie podľa snímačov

Základom elektrickej gitary je snímač. Ten sa skladá z magnetu, okolo ktorého je omotaná cievka. Vzniknuté elektromagnetické pole potom sníma vibráciu strún, z čoho vzniká elektrický signál, ktorý sa pomocou kábla prenáša do zosilňovača.

Snímače sa štandardne delia na jednoduché (tzv. single) a dvojité (tzv. humbucker). Typ snímača sa dá spravidla rozoznať na prvý pohľad – single snímač je zjednodušene povedané užší než humbucker. Ak nie je snímač pod krytkou, uvidíte u singla jeden rad magnetov, zatiaľ čo humbucker má rady dva.

Singel snímače

Z historického pohľadu sú staršie singel snímače. Všeobecne sa dá povedať, že produkujú jasnejší, cinkavejší zvuk s väčším pomerom vyšších frekvencií. Kvôli fyzikálnym zákonitostiam sú charakteristické tým, že produkujú šum. Typicky sa „single“ používajú v pope, country alebo rock´n´role, ale nie je možné to tvrdiť s definitívnou platnosťou.

Humbucker snímače

Humbucker snímače sú vývojovo mladšie. Ich zvuk je skôr stredovejší, guľatejší a všeobecne produkujú silnejší signál. Vďaka týmto charakteristikám sa skôr presadzujú v jazze, blues a tvrdších žánroch ako je hard rock, metal a podobne. Humbucker snímače tiež lepšie znášajú silnejšie skreslenie. Zároveň sa u nich nestretávame so šumom, ktorý je typický pre single.

Kobylka

Kobylka (bridge) je tá časť nástroja, ktorá je pripevnená na tele gitary. Jej základné funkcie sú dve – držať upnuté struny a prenáša vibrácie strún na telo gitary. Kobylky elektrických gitár delíme na tri typy.

Pevná

Ako názov napovedá, táto kobylka je pevne pripevnená k telu a nijako sa nehýbe. Tento typ kobylky zaručuje najstabilnejšie ladenie a kladie najmenšie nároky na jej nastavenie. Tým pádom sú gitary s pevnou kobylkou ideálne pre začiatočníkov.

Jednozvratné tremolo

Jedná sa o kobylku, ktorú je možné pomocou páky mierne pohybovať do stredu gitary. Pri hraní tak umožňuje pákou znižovať výšku tónu. To slúži pri rôznych gitarových technikách hrania sól a tak podobne.

Dvojzvratné tremolo

Tento typ kobylky umožňuje pomocou páky kobylkou hýbať na obe strany. Tým pádom je možné struny povoľovať, alebo naťahovať. Tento pohyb znižuje, alebo zvyšuje výšku tónu, čo sa zasa uplatňuje pri hraní rôznych techník. Dvojzvratné tremolo je zároveň najnáročnejšie na správne naladenie prístroja.

Aparatúry pre elektrickú gitaru

Aby elektrická gitara hrala, musí byť zapojená do takzvaného gitarového aparátu. Túto aparatúru môže tvoriť buď gitarové kombo (zosilňovač a reproduktor v jednom zariadení) alebo set gitarového zosilňovača a reproboxu.

Príslušenstvo pre elektrickú gitaru

Elektrická gitara sa nezaobíde bez základného príslušenstva. V prvom rade potrebujete nástrojový kábel, ktorým pripojíte gitaru do komba alebo zosilňovača. K naladeniu nástroja potom budete potrebovať gitarovú ladičku (dobre poslúži akákoľvek klipová). Hodiť sa vám budú tiež brnkátka, popruh a gitarový stojan. Ak s gitarou hodláte cestovať, odporúčame kúpiť mäkký obal (pohodlnejší) alebo pevný kufor (bezpečnejší).

Ak máte na výber gitary akékoľvek ďalšie otázky, alebo sa skrátky stále neviete rozhodnúť, neváhajte nás kontaktovať na bezplatnej linke 0800 700 029.

Nech vám to hrá! :-)
Čakajte prosím