Ako vybrať basgitaru
Vítame nových basákov! Často sa hovorí, že každá kapela je tak dobrá, ako dobrý je jej basák. Je to samozrejme povedané trocha zveličene, ale i tak je v tomto výroku hodne pravdy. Basgitarista je totiž jediný člen kapely, ktorý stojí na pomedzí rytmickej zložky (bubeník) a melodickej zložky (gitarista, klávesák a podobne). Spolu s bicími udáva tempo a groove skladby a svojimi tónmi a rozkladmi akordov stvrdzuje to, čo hrá práve napríklad gitarista.
Basgitara pre začiatočníkov
Na začiatku nie je vôbec od veci vyberať podľa toho, aký nástroj sa vám páči. Keď vám totiž hneď od začiatku padne do oka a zmilujete si ho, bude sa vám na neho učiť vždy o mnoho lepšie.Najvšestrannejšie basgitary sú typu Jazz Bass, za ktorými stojí americký výrobca Fender. Typ JB sa ale stal natoľko kultový, že ho v rôznych variáciách vyrába i mnoho ďalších výrobcov. Pre začiatočníka je typ JB výbornou voľbou, pretože ide o úplný štandard.
Podrobnejšieho nákupného radcu "Ako vybrať elektrickú basgitaru" nájdete tu.

Štyri, alebo päť strún?
Rozdiel medzi 4-strunovou a 5-strunovou basgitarou spočíva v tom, že takzvaná „päťka“ má naviac hlbokú strunu „B“ , ktorá pri štandardnom ladení umožňuje hrať o ďalšie 3 tóny nižšie.Položte si nasledujúcu otázku. Na čo hrá váš basový idol – má 4-strunnú, nebo 5-strunnú basgitaru? Táto otázka nie je vôbec od veci, pretože až sa naučíte základy, budete si určite chcieť zahrať basové party vašej obľúbenej kapely. A pokiaľ sú napísané pre 5-strunnú basgitaru, nebojte sa i ako začiatočník zvoliť hneď na začiatok tento typ. Ak nikoho takého nemáte, tak štandard je 4-strunná bagitara, ktorá úplne v pohode zapadne do akéhokoľvek hudobného štýlu.

Ako basgitaru ozvučiť?
Rovnako ako elektrická gitara i basgitara potrebuje nejakú aparatúru, do ktorej nástroj zapojíte a ktorá reprodukuje zvuk nástroja. Tieto aparatúry rozdeľujeme do dvoch typov: basgitarové kombá a set basgitarového zosilňovača a reproboxu. Začiatočníkom odporúčame basgitarové kombo. Toto zariadenie v sebe totiž má zabudovaný zosilňovač i reproduktor, takže nič ďalšie nepotrebujete.K domácemu hraniu a prvým basgitarovým krokom vám postačí kombo s výkonom do 50 W (výkon komba uvádzame pri každom z nich) Ak plánujete hrať s kapelou bez bicích (napríklad iba gitarista, klávesy a nejaká ľahšia perkusia, tak sa poobzerajte po niečom okolo 100 W. Ak vaša kapela bude mať plnohodnotnú biciu súpravu, bude to chcieť niečo, čo má 200 W a viac.

Príslušenstvo pre basgitary
Basová gitara sa nezaobíde bez základného príslušenstva. V prvej rade potrebujete nástrojový kábel, ktorým pripojíte basu do komba alebo zosilňovača. K naladeniu nástroja potom budete potrebovať ladičku (dobre poslúži akákoľvek klipová). Hodiť sa vám bude tiež popruh a stojan. Ak s basou plánujete cestovať, odporúčame kúpiť mäkký obal (pohodlnejší) alebo pevný kufor (bezpečnejší).Ak máte k výberu basovej gitary akékoľvek ďalšie dotazy alebo sa proste stále nemôžete rozhodnúť, neváhajte nás kontaktovať na linke +421 220 924 324 alebo na e-mailovej adrese .
Nech vám to hrá! :-)