Ako vybrať gitarové kombo

Aby elektrická gitara hrala, je potreba ju zapojiť do gitarovej aparatúry. Za takú gitarovú aparatúru považujeme gitarové kombá alebo gitarové zosilňovače prepojené s reproboxom. Vzhľadom k tomu, že gitarových komb existuje niekoľko druhov, zjednodušíme vám nákup vďaka tomuto radcovi na tému „ako vybrať gitarové kombo“.
Gitarové kombo je zariadenie, ktoré v sebe kombinuje zosilňovač a reproduktor. Kombo je tak jednoduchá cesta k vášmu budúcemu zvuku. Stačí ho zapojiť do zásuvky, prepojiť pomocou nástrojového kábla s gitarou a začať hrať.
TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV
Ak patríte medzi začiatočníkov a zháňate prvé kombo pre domáce cvičenie, doporučujeme si zaobstarať tranzistorové kombo s výkonom do 30 - 50 Wattov. Takéto kombo bude pre začiatočníka úplne dostačujúce. V prípade potreby vám s výberom pomôžu naši odborníci na telefónnom čísle +421 220 924 324 (po–pi 10–19 hod) alebo na e-mailovej adrese .
Delenie gitarových komb

Výhodou tranzistorového komba je predovšetkým stály zvuk. Tón je ostrejší a príjemný je ich čistý kanál. Pre domáce cvičenie postačia kombá menších rozmerov s výkonom 10 - 50 Wattov. Ideálne by malo byť dvojkanálové, teda s čistým a skresleným kanálom (Clean/Drive). Výhodou môže byť Aux vstup pre zapojenie mp3 prehrávača alebo telefónu kvôli playbacku pri cvičení. Veľa komb je tiež vybavených výstupom pre slúchadlá (Phones Out). Tranzistorové kombá sú nenáročné na údržbu, relatívne „milosrdné“ k začiatočníckym nedokonalostiam hry a predovšetkým prijateľné cenou.

Hybridné kombá kombinujú tranzistorový a elektrónkový obvod. V drvivej väčšine tzv. hybridných aparátov je predzosilňovač (preamp) elektrónkový resp. lampový a koncový zosilňovač (poweramp) tranzistorový. Lampový preamp poskytuje väčšiu dynamiku zvuku, podobne ako pri čisto lampových aparátoch a vďaka tranzistorovému powerampu zachováva prijateľnejšiu cenu. Rovnako ako tranzistorové aparáty môže byť vybavené vstupom Aux In a výstupom pre slúchadlá.

Tieto aparáty bývajú spravidla tranzistorové, vo výnimočných prípadoch potom hybridné. Modelingové kombá sú charakteristické tým, že v ich predzosilňovači (preampe) je naviac obsiahnutý digitálny procesor. Ten dokáže simulovať rôzne druhy zvukov, skreslení, typov aparátov a väčšinou sa tu stretáme i s modulačnými efektami (chorus, echo, tremolo a podobne). Mimo vstupu Aux a slúchadlového výstupu tieto kombá tiež často obsahujú USB výstup pre nahrávanie gitary do PC.

Lampové kombá patria medzi tie najdrahšie, čo má svoje opodstatnenie. Predzosilňovač aj koncový zosilňovač je u nich vybavený lampami (elektrónkami), preto sa tieto aparáty tiež nazývajú ako celolampové. Ich zvuk je veľmi dynamický a pri živom hraní s kapelou sa najlepšie zvukovo presadzujú vedľa ostatných nástrojov (predovšetkým bicích), pretože lampy zosilňujú širšie spektrum frekvencií. Rozdiel je aj v potrebnom výkone; 15 - 30 wattové kombo alebo zosilňovač bez problémov „nakŕmi“ menšie a stredné pódiá. Obecne vzaté sú tieto druhy aparátov dodnes neprekonané.

Hoci môže ísť o logické protirečenie, tak existujú aj akustické kombá. Tie sú samozrejme plne elektronické, ich pomenovanie „akustické“ ale značí, že ide o aparáty určené pre elektroakustické gitary. Tieto kombá bývajú štandardne vybavené tzv. XLR vstupom, ktorý je určený pre mikrofón. Každý pesničkár, ktorý hrá na elektroakustickú gitaru a spieva, nájde v akustickom kombe optimálnu voľbu.

Výber podľa počtu a veľkosti reproduktorov
Rôzne veľké reproduktory produkujú rôzny charakter zvuku. Zatiaľ čo menšie repro bude konkrétnejšie vo vyšších frekvenciách, väčšie reproduktory sú potom vhodnejšie pre nízke, basové frekvencie. Vo všeobecnosti je možné povedať, že kombo s väčším reproduktorom alebo viacerými reproduktormi bude mať plnší zvuk.
Priemer reproduktorov v gitarových kombách a reproboxoch sa vždy udáva v palcoch. Úplný štandard sú kombá s jedným dvanásťpalcovým reproduktorom, čo sa označuje ako 1x 12“. V menších kombách potom nájdete 1x 10“ reproduktor, naopak výkonnejšie môžu mať napríklad 2x 12“ repra.