Ako vybrať reproboxy a zosilňovače

Dobre vyriešené ozvučenie je dôležité pri každej hudobnej produkcii. Nejedná sa iba o koncerty v kluboch a na festivaloch. Dôležité je i správne ozvučenie kapelových skúšobní, divadiel, prezentačných miestností alebo školských aul. V tomto nákupnom poradcovi sa dozviete, ako sa orientovať v sortimente a čím ozvučiť vaše akcie.


TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Základom všetkých dobrých ozvučovacích systémov sú dostatočne výkonné reproboxy (respektíve reprobedne), zosilňovač a prípadný mixpult a mikrofóny. Ak hľadáte jednoduché riešenie k ozvučeniu vašich akcií, odporúčame vám zaistiť si kompletný set ozvučovacej zostavy. Získate tak v jedné súprave zosilňovač, reproboxy, mixážní pult, stojany a káble. Budete tak kompletne vybavení na akúkoľvek udalosť. Do mixážneho pultu tak môžete zapojiť a následne ozvučiť čokoľvek - mikrofón, hudobné nástroje, hudobný prehrávač, počítač a podobne.

Naši odborníci sú pripravení odpovedať na všetky vaše otázky a v prípade zájmu vám doporučí ideálne riešenie k vašej reprosústave. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese .

Rozdelenie reproboxov

Reproboxy delíme do štyroch základných skupín:

PA reproboxy – určené k ozvučeniu
Odposluchy (monitory) – určené k odposluchu pre vystupujúceho (aby počul seba samého)
Mobilné s batériou – určené k ozvučeniu kedykoľvek a kdekoľvek
Subwoofery – určené k reprodukcii basových frekvencií

Delenie na aktívne a pasívne reproboxy

Ďalší spôsob členenia reproboxov spočíva v rozdelení na aktívne a pasívne. Aktívne reproboxy sa od pasívnych líšia v tom, že v sebe majú zabudovaný vlastní zosilňovač, takže ich iba zapojíte do zásuvky a budú fungovať. Pasívne reproboxy vlastný zosilňovač nemají a musia byť napojené na externý zosilňovač.

Pri výbere aktívneho reporoboxu sledujte niekoľko parametrov: dôležitý je výkon a hodnota SPL (udávaná v decibeloch). Čím vyššie sú tieto hodnoty, tým väčší akustický tlak reprobox znesie a tým pádom s ním budete schopní ozvučit větší priestory. Pri výbere aktívneho reproboxu sa tiež pozrite na vstupy (konektory), ktorými je vybavený. K zapojeniu mikrofónov sa používajú tzv. XLR vstupy, hudobné nástroje alebo mixážne pulty sa zasa pripájajú pomocou 1/4 TRS jackových konektorov. K pripojeniu externého prehrávača najčastejšie použijete RCA konektory, ktorým se hovorí cinche.

Pasívne reproboxy nie je možné skombinovať s akýmkoľvek zosilňovačom. Prístroje si musia svojimi parametrami vyhovovať (hlavne ide o výkon a impedanciu). Výkon je uvádzaný vo wattoch, impedancia v ohmoch.

Oba spôsoby riešenia majú svoje výhody. Pre začínajúce kapely a pre tých, ktorí chcú mať ozvučenie jednoduché a rýchle, odporúčame aktívne reproboxy (z dôvodu praktickosti tohoto riešenia).
Ak je ale vaším cieľom zostavenie nejakej zložitejšej reprosústavy s väčším množstvom reproboxov, tak je na zváženie, či skôr nedať prednosť pasívnym reproboxom zapojeným do kvalitného koncového zosilňovača.

Mobilné reproboxy s batériou

Ak chcete byť maximálne nezávislí a vyhladávaťe zariadenie, ktoré so sebou môžete zobrať kamkoľvek, kúpte si mobilný ozvučovací systém s batériou. K mnohým týmto zariadeniam dostanete i mikrofón. Okrem mikrofónového vstupu bývajú tieto zariadenia vybavené i linkovými vstupmi k prepojeniu hudobného nástroja (gitara, klávesy) alebo prehrávača hudby/telefónu/počítača. Ozvučovacie systémy na batérie sú obľúbené nie len medzi pouličnými umelcami, ale hodia sa vždy, keď chcete byť počuť, nech už budete kdekoľvek.


Hľadaná fráza

Kategória

Značky

Čakajte prosím