Ako vybrať ukulele

Gratulujeme, rozhodli ste sa kúpiť ukulele. Aby ste sa pri výbere nestratili v záplave typov a veľkostí, pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže vybrať ukulele.

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Ak patríte medzi začiatočníkov a pýtate sa, čo je to „najukulovanejšie“ ukulele, potom ide o ukulele sopránové. Tento typ patrí medzi tie najbežnejšie a poskytne vám presne to, čím je tento hudobný nástroj preslávený: tenký, vysoký zvuk, tradičnú veľkosť tela a štandardné ukulele ladenie g/C/E/A.

S výberom ukulele, vám radi pomôžu naši odborníci. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 0800 700 029 ( po-pi 10–19) alebo na e-mailovej adrese .

Sopránové ukulele je ideálnym štartom pre každého začiatočníka vrátane detí.

Základné typy ukulele

Ukulele je brnkací hudobný nástroj pôvodom z Havaja, ktorý tvarom pripomína malú gitaru. Obvykle má štyri nylonové struny a v základe sa delí na štyri typy, podľa veľkosti:


Sopranové ukulele

Je najmenšie (dĺžka okolo 53 cm) a vylúdite z neho pre ukulele typický vysoký, tenký zvuk. Pri nákupe sopránového ukulele je treba dbať na to, že má vďaka kompaktným rozmerom pražce pomerne blízko pri sebe (pre predstavu, dva by sa vošli do prvého pražca na westernovej gitare). Hodí sa tak rozhodne skôr hráčom s útlejšími prstami alebo napríklad pre deti ako prvý nástroj.

Koncertné ukulele

Nenechajte sa odradiť slovom koncertné, toto ukulele totiž pravdepodobne uspokojí najširší okruh hráčov. Má väčšie telo (dĺžka nástroja okolo 58 cm), ponúkne hlasnejší, plnší tón a vďaka väčším rozmerom sa pravdepodobne bude väčšine hráčom lepšie držať. Medzery medzi pražcami pojmú aj širšie prsty a na hmatníku sa tiež pohodlnejšie dostanete do vyšších polôh. Koncertné ukulele je ideálnym kompromisom medzi kompaktnejším telom, klasickým ukulele zvukom a herným komfortom.

Tenorové ukulele

Siahnite po ňom v prípade, že túžite po väčšom nástroji (dĺžka okolo 66 cm) a máte ambície sa v hre neustále zlepšovať. Vďaka väčšiemu telu sa tenorové ukulele pri hre nestratí a oproti prvým dvom z neho dostanete širší a pevnejší tón. Hmatník je ideálny pre väčšie ruky a dovoľuje si hru na ukulele vychutnať so všetkými finesami.

Barytónové ukulele

Je najväčšie (dĺžka 74 cm) a pocitovo už pripomína malú gitaru. Nečakajte od neho klasický vyšší tón. Ako názov napovedá, zvuk barytónového ukulele je skôr hlbší. Ladenie zodpovedá prvým štyrom (najtenším) strunám na gitare. Gitaristom teda bude povedomé a pohodlnejšie sa na ňom naučia. Zaujme robustným telom a bohatými rozostupmi medzi prazčami. Záujemcovia o klasický ukulele tón by sa mali pozrieť skôr po niektorom z prvých troch variantov.

Ostatné ukulele

Existujú aj rôzne špecifické typy ukulele, ako napríklad basové ukulele. Konštrukčne vychádzajú z tradičného tvaru ukulele a tento tvar kombinujú s rôznymi neobvyklými konštrukčnými prvkami. V prípade basového ukulele to sú tlsté struny, ktoré hráčovi umožnia hrať v basgitarovom ladení E, A, D, G.

Akusticky alebo s kombom?

Pri výbere ukulele je dobré myslieť aj na to, kde a ako chcete na nové ukulele hrať. Pokiaľ si vystačíte sami a ide vám prevažne o domáce hranie, pravdepodobne vám bude stačiť akustický variant. Pokiaľ ale máte v pláne občasne vystupovať, siahnite radšej po niektorom z variant so snímačom. Ukulele pomocou káblu pohodlne pripojíte do komba alebo mixážneho pultu. Ozvučiť ukulele mikrofónom totiž môže byť pri živých akciách vcelku komplikované. Snímač vám naviac ponúkne možnosť rozšíriť si zvuk pomocou ďalších efektov a hodí sa aj pri nahrávaní.

Príslušenstvo

Pri nákupe tiež nezabudnite na dôležité príslušenstvo, ktoré sa vám bude hodiť. Patrí k nemu ladička (postačí akákoľvek klipová), obal, alebo náhradná sada strún.

Je vám všetko jasné?

Pokiaľ áno, potom vám už nič nebráni začať hrať :-). Pokiaľ ale predsa len máte nejaké nejasnosti ohľadom výberu, neváhajte zavolať na našu bezplatnú linku 0800 700 029 alebo nás kontaktujte na e-mailovej adrese . Naši kolegovia s vami radi vyberú ideálny nástroj.

Pozrite sa na naše video: Vyberáme ukulele

Ďalšie videá, ktoré sa vám budú hodiť pri prvých krokoch, sme pre vás pripravili na našom Youtube kanáli.


Hľadaná fráza

Kategória

Značky

Čakajte prosím