Ako vybrať perkusie a perkusné nástroje

Korene perkusných hudobných nástrojov siahajú až k úsvitu ľudského druhu. Už praveký človek objavil kúzlo rytmu a začal vyrábať a užívať primitívne bubienky a hrkadlá (k rituálnym potrebám, ku komunikácii, ale i pre obyčajné potešenie z hudby).

Perkusné hudobné nástroje sú úplne ideálne pre deti. Rytmus je totiž tou prvou zložkou hudby, ktorú si dieťa osvojí. Naviac všetky bubienky a hrkadlá sú deťom blízke už od mala.


TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Začiatočníkom odporúčame veľmi obľúbený perskusný nástroj Cajon (vyslovuje sa „kachon“). Táto perkusná „debnička“ imituje zvuk basového bubnu (pri údere na stred ozvučnej dosky) i malého bubienka (pri údere na kraj ozvučnej dosky). Tento nástroj je možné využiť v drvivej väčšine hudobných štýlov a i začiatočník sa na neho naučí relatívne rýchlo.

Ak by ste mali záujem výber perkusií konzultovať s odborníkmi, radi Vám poradíme. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese .


Najobľúbenejšie perkusné nástroje:

Bubny djembe

Djembe predstavuje pravdepodobne najznámejší a najužívanejší typ perkusného bubna. Pôvodom pochádza zo stredozápadnej Afriky. Majú tvar pripomínajúci kalich a väčšinou sú vydlabané z jedného kusu dreva (na trhu sú však i djembe z kompozitných materiálov).

Bubny conga

Conga síce majú svoje korene v africkej kultúre, ale najpodstatnejšou časťou vývoja prešli v latinskej Amerike - pod vplyvom syntézy africkej a španielskej kultúry. Congá sa spravidla používajú vo dvojici - t.j. 2 spojené conga-bubny v jednom stojane. Ide o relatívne vysoké bubny - v dolnej časti sú najužšie, smerom nahor sa rozširujú a potom sa hore znova ľahko zužujú. Tvar conga pripomína „orezaný dútnik“.

Cajon

Cajon je latinsko-americký perkusný nástroj, ktorý sa v poslednej dobe teší veľkej obľube. Cajon sa zo španielčiny prekladá ako debna či truhla. V skutočnosti naozaj predstavuje „debničku“ s ozvučným otvorom, vo vnútri ktorej sú natiahnuté laditeľné struny - do tejto „debničky“ sa bubnuje rukami. Zvuk cajonu závisí nie len na naladení strún, líši sa i podľa miesta a sily úderu. Práve preto vie napodobniť celý rad rôznych typov bicích nástrojov.

Bubny bonga

I bubienky typu bonga pochádzajú z latinsko-amerického prostredia (konkrétne z Kuby). Sú tvorené dvojicou spojených bubienkov menšej veľkosti. Na bubienky bonga sa hrá iba špičkami prstov, čo z bonga robí ideálny nástroj pre deti.

Bubny darbuka

Darbuka je obľúbený bubon arabského pôvodu. Darbuky sú kovové bubienky s ostro znejúcim „zvonivým“ zvukom. Ich blana je najčastejšie syntetická, málokedy narazíte na darbuku, ktorá má blanu zo zvieracej kaže.

Boomwhackers

Trubky Boomwhackers sú priam ideálnym hudobným nástrojom pre deti, prípadne celý kolektív detí. Učia hráčov vnímať rytmiku a melódiu zároveň. Výšky tónov tu reprezentujú jednotlivé farby trubiek, čo veľmi uľahčuje hru. Boomwhackers naučia vnímať nie len hudbu, ale tiež rozvíjajú cit pre kooperáciu v kolektíve. I preto by mal tento nástroj byť súčasťou každej učebne hudobnej náuky.

Skupina perkusných hudobných nástrojov je veľká a rozmanitá. Perkusie tvoria predovšetkým najrôznejšie druhy bubienkov. Do perkusných nástrojov sú však radené i mnohé typy hrkadiel, ozvučných drievok, zvonov, rolničiek a kastaniet ako sú tamburíny, claves, maracas, kastanety, triangle, kravské zvonce. Nemenej výrazné sú melodické perkusné nástroje - vibrafóny, marimby, xylofóny, zlatý dážť resp. chimes, kalimby alebo veľmi obľúbené a atraktívne hang drums.

Medzi najpopulárnejšie patria bubienky typu djembe, bonga a conga. Často sa stretnete s arabskými bubienkami darbuka, veľký progres v obľube v poslednej dobe zaznamenáva tiež perkusný nástroj cajon. Šikovný hráč na cajon dokáže nahradiť základ klasickej bicej súpravy.

Tieto vyššie zmienené typy bubnov sú obľúbené vďaka svojej univerzálnosti – nájdu uplatnenie takmer v každom hudobnom štýle. Všetky tieto nástroje sú tiež vhodné i pre začiatočníkov.

Pre začínajúcich bubeníkov môžeme odporúčiť i africké bubny djembe. Mnohí lektori hry na perkusie ich odporúčajú ako prvý nástroj deťom.

V náväznosti na tie najmenšie bubienky, sa môžete zamerať na špeciálnu ponuku bubienkov pre deti. Objavíte v nej mini bubienky, ozvučné drievka, hrkadlá, tamburíny, boomwhackers a celý rad ďalších druhov perkusií vhodných pre deti. Dokonca môžete zakúpiť i niektoré z už pripravených a skompletovaných detských perkusných sád.

POUŽÍVANÉ MATERIÁLY: Perkusné nástroje sa vyrábajú predovšetkým z dreva a s použitím kovov, kompozitných a syntetických materiálov. Na blany bubnov sa spravidla využíva hovädzia, teľacia a byvolia koža, ktorá dnes býva nahrádzaná syntetickými materiálmi. Blany u bubnov djembe sú najčastejšie z kozej kože. Ladenie perkusných bubnov sa väčšinou prevádza pomocou povrázka alebo špeciálnych kovových mechanických systémov, ktorými sa blana napína alebo povoľuje.
Čakajte prosím