Ako postaviť domáce štúdio

Štúdiové mikrofóny, zvukové karty, štúdiové monitory – tri základné stavebné kamene vášho budúceho štúdia. Nahrávanie v domáciach štúdiách je jednoznačne trendom dnešnej doby. Vybavenie je dnes výrazne dostupnejšie a i lacnejšia štúdiová technika vám dokáže poskytnúť vysokú kvalitu minimálne k natočeniu vydarených demo nahrávok. Chcete si postaviť vaše vlastné štúdio? Poďte do toho, nie je to nič zložité a výsledky vás určite prekvapia. Pripravili sme pre vás toho radcu na tému ako vybudovať a vybaviť domáce štúdio.
S výberom vám radi pomôžu naši odborníci. Môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese
Nahrávka vzniká v nasledujúcom poradí: mikrofón -> zvuková karta -> štúdiové monitory. Poďme tento postup dodržať i pri vysvetľovaní budovania domáceho štúdia.
Štúdiový mikrofón
V štúdiách sa štandardne používajú veľkomembránové kondenzátorové mikrofóny. Tue sú konštruované tak, aby dokázali zachytiť detailne a verne každý zdroj zvuku. Veľkomembránové mikrofóny sa hodia k nahrávaniu spevov, akustických gitár, snímaniu reproboxov alebo gitarových kômb, nahrávaniu prekusných nástrojov a podobne.
Viac informácií o výbere mikrofónov nájdete v našom nákupnom radcovi na tému Ako vybrať mikrofón.
Zvuková karta
Hneď po mikrofóne je základom nahrávania tiež zvuková karta. Do nej zapojíte mikrofón, gitaru, klávesy a akýkoľvek iný nástroj alebo zdroj zvuku. Zvuková karta potom z vášho analógového signálu, ktorý do nej ide káblom, vytvorí digitálnu stopu, ktorú ďalej pošle do počítača a vášho hudobného programu (DAW). Dôležitým parametrom zvukovej karty je tiež počet výstupov. Ak viete, že vám bude stačiť nahrávať napríklad spev s gitarou, úplne vám postačí karta s dvomi vstupmi. K nahrávaniu viacerých stôp naraz (napríklad bicie súpravy) budete potrebovať vstupov viac.
Viac informácií o výbere zvukovej karty nájdete v našom nákupnom radcovi na tému Ako vybrať zvukovú kartu.Štúdiové monitory
V štúdiu (ani v tom domácom) sa k posluchu nepoužívajú bežné „reproduktory“, ale takzvané štúdiové monitory. To je podstatný rozdiel a nejeden štúdiový zvukár je na túto zámenu pojmov háklivý :-). Štúdiové monitory sú štandardne určené k blízkemu a kritickému posluchu. Ich zvuk je vyrovnaný, aby „nenadržoval“ žiadnemu frekvenčnému pásmu, a vy ste tak mali autentický posluch nahrávky, ktorú budete ďalej upravovať a miešať.
Viac informácií o výbere monitorov nájdete v našom nákupnom radcovi na tému Ako vybrať štúdiové monitory.Hudobné a editačné softwary
Akohnáhle si zabezpečéte mikrofón, zvukovú kartu a štúdiové monitory, chýba vám ešte posledná podstatná vec k tomu, aby ste mohli začať nahrávať vašu prvú skladbu. Ide o takzvané DAW resp.Digital Audio Workstation. Pod týmto sofistikovaným pojmom sa ukrývajú všetky počítačové programy, ktoré sa používajú k práci a editácii hudby v počítači. Štúdiovým štandardom je program Cubase, producenti elektronickej hudby zasa vo veľkej miere uprednostňujú software Ableton Live.
Štúdiové příslušenstvo
Vaše domáce štúdio sa nezaobíde bez základného príslušenstva, medzi ktoré patria hlavne káble. K pripojeniu mikrofónu do zvukovej karty budete potrebovať mikrofónny XLR kábel. Zvukové karty sa k počítaču nejčastejšie pripájajú pomocou USB kábla, ktorý štandardne býva súčasťou balenia, takže túto časť nemusíte riešiť :-). Ďalšie káble, ktoré budete potrebovať k pripojeniu štúdiových monitorov do zvukovej karty.K tomu účelu najlepšie súži symetrické 1/4 jack – XLR káble.
Ak hodláte vo vašom domácom štúdiu nahrávať spev, odporúčame si zabezpečiť mikrofónový stojan, pop-filtr a akustický paravan. Ten okolo mikrofónu vytvorí polkruh a zamedzí tak nežiaducim odrazom zvuku pri speve.