Ako vybrať zvukovú kartu

Chcete si sami nahrávať vašu hudobnú tvorbu? Potom sa nezaobídete bez zvukovej karty. S výberom vám radi pomôžeme. Pre váš lepší prehľad sme pripravili nákupného radcu Ako vybrať zvukovú kartu.

TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:

Ak patríte medzi začiatočníkov a pýtate sa, čo je štandard medzi zvukovými kartami, tak je to štandardná USB zvuková karta s minimálne dvomi vstupmi. Takéto zariadenie vám spoľahlivo umožní nahrávať napríklad spev a gitaru alebo iný hudobný nástroj naraz. Tento typ patrí medzi tie najbežnejšie a poskytne vám presne to, čo potrebujete – mobilné a všestranné zariadenie, ktoré si bude rozumieť so všetkými dnešnými počítačmi. V prípade potreby vám s výberom pomôžu naši odborníci na telefónnom čísle 0800 700 029 (po-pi 10-19h) alebo na e-mailovej adrese .

Ako funguje zvuková karta


Väčšina hudby sa v súčasnosti spracováva v počítači. Ak však chceme využívať počítač k nahrávaniu, je potreba do neho zvuk dostať. Súčasťou počítačov je síce vstavaná zvuková karta, ale tá sa na kvalitný záznam hudby nehodí a technicky to ani neumožňuje. Špecializované zvukové karty sú nie len kvalitnejšie, ale majú vhodné vstupy k pripojeniu nástrojov i mikrofónov a sú vybavené predzosilňovačmi, ktoré umožnia signál adekvátne zosilniť, aby sa čo najlepšie využilo kvality prevodníkov pri zmene signálu z analógového do digitálneho.


Pri nákupe zvukových kariet sa nie je potreba obávať, že by sme si museli kupovať drahé zariadenie, pri ktorom nebudeme vedieť, ako ho pripojiť alebo ovládať. Ponuka zvukových kariet je veľmi široká od jednoduchých s jedným či dvomi vstupmi a dvomi výstupmi s úplne intuitívnym ovládaním až po profesionálne, ktoré umožnia natočiť naživo celú kapelu, pretože je možné prostredníctvom nich nahrávať súčasne až 26 rôznych zdrojov zvuku. Väčšina sa ich pripája pomocou kábla USB a mnohé sú typu plug´n´play, takže ich hneď po pripojení počítač sám rozpozná.


Zvukové karty je možné deliť podľa spôsobu pripojenia


USB Zvukové karty

Najčastejšie sa zvukové karty pripájajú cez USB, i keď sa pri výkonnejších kartách dnes používajú i iné rozhrania. USB je však štandardom, ktorý pri kartách so štyrmi a menej vstupmi bohato postačí.

FireWire a Thunderbolt zvukové karty

Profesionálne karty s väčším počtom vstupov sa pripájajú cez rozhranie FireWire alebo novšie Thunderbolt. Tieto karty umožňujú prenášať 26 i viac kanálov. Pre malé domáce štúdiá však takéto karty nie sú nevyhnutné.Koľko vstupov na karte potrebujem?

Ak sa naraz chystáte nahrávať napríklad spev a gitaru, postačí vám karta s dvomi vstupmi. V prípade, že sa chystáte nahrávať viac nástrojov naraz, budete potrebovať kartu s viacerými vstupmi.

Do kariet je možné pripojiť všetky druhy mikrofónov i nástrojov. Karty sú vybavené predzosilňovačmi, ktoré vedia na patričnú úroveň zosilniť zvuky z mikrofónov i z nástrojov. Pri takto vybavených vstupoch býva ovládač Gain, ktorým nastavíte vstupnú „hlasitosť“ nahrávaného mikrofónu alebo nástroja. Mikrofónové vstupy bežne ponúkajú fantómové napájanie, takže je k nim možné pripojiť i kondenzátorové mikrofóny. Zvyčajne je možné najmenej jeden vstup prepnúť do režimu vysokoimpedačného Hi-Z, ktorý je určení k nahrávaniu elektrickej gitary alebo basgitary.


Ako sa líši nahrávacia kvalita zvukových kariet?

Najjednoduchšie karty ponúkajú CD kvalitu, teda frekvenciu vzorkovania 44,1 kHz, prípadne 48 kHz pri šestnásťbitovej hĺbke rozlíšenia, kvalitnejšie majú frekvenciu vzorkovania 96 kHz a špičkové 192 kHz. Zatiaľ čo frekvencia 44,1 alebo 48 kHz zvyčajne postačí, iné je to s bitovou hĺbkou, ktorá rozhoduje o kvalite digitalizácie. Lepších je 24 bitov, pretože sú potom kvalitne prevedené i tichšie zvuky a lepšie znie tiež výsledný mix.


Príslušenstvo

Základné príslušenstvo zvukovej karty je kábel pre pripojenie k PC/Macu, ktorý štandardne býva súčasťou balenia. Ak sa chystáte nahrávať vokály, vyberte si u nás mikrofón. Do vášho domáceho štúdia sa vám bude hodiť nejaký z kategórie veľkomembránových kondenzátorových mikrofónov. K ďalšej práci s nahraným zvukom je dobré používať štúdiové monitory, ktoré vám poskytnú čistý referenční posluch rovnako ako studiové slúchadlá.
Zvyčajne ani nie je nutné si ku karte kupovať program, do ktorého budeme nahrávať, pretože súčasťou balenia bývajú i zjednodušené verzie profesionálnych programov na záznam zvuku, ako je Cubase alebo Ableton. Plné verzie týchto programov nájdete tu.


Je vám všetko jasné?

Ak áno, potom vám už nič nebráni začať nahrávať :-). Ak ale predsa len máte nejaké nejasnosti ohľadne výberu, neváhajte zavolať na našu bezplatnú linku 0800 700 029 alebo nás kontaktujte na e-mailovej adrese . Naši kolegovia s vami radi vyberú ideálne riešenie.

Hľadaná fráza

Kategória

Značky

Čakajte prosím