Ako vybrať štúdiové monitory

Na vytvorenie kvalitnej nahrávky a vydareného výsledného mixu sú okrem dobrých mikrofónov a záznamových zariadení potrebné dobré bedne, ktorým sa hovorí štúdiové monitory, pretože se používajú pri monitorovaní vytváranej nahrávky. Uplatnia sa ale aj pri jej následnom spracovaní, kedy sa mixuje a finalizuje. Aby sme vám zjednodušili výber, pripravili sme pre vás nákupneho poradcu na tému ako vybrať štúdiové monitory.
TIP PRE ZAČIATOČNÍKOV:
Pre prvotnú prácu s nahrávaním a editáciou hudby vám dobre poslúžia monitory o výkone 20 – 40 W predávané v páre, kedy je jeden aktívny (je v ňom zabudovaný zosilňovač) a jeden pasívny (je pripojený k aktívnemu). Pokiaľ ale hľadáte profesionálne riešenie, potom si kúpte dva zhodné aktívne monitory. Pozor, monitory sa štandardne predávajú po jednom. Pokiaľ teda na našom e-shope u danej položky uvidíte na obrázku iba jeden monitor, bude v balení skutočne jeden.
Štúdiové monitory sú absolútny štandard vo všetkých domácich aj profesionálnych štúdiách. Iba dobré monitory vám umožnia počuť každý detail vašej nahrávky. Pre prácu s hudbou sa rozhodne nehodia hi-fi bedne, ktoré majú tendenciu uprednostňovať niektoré zvukové pásma (hlavne výšky a basy) a zatraktívňovať tak počúvanie. Štúdiové monitory sú naopak navrhnuté tak, aby poskytovali „rovný“, neutrálny a vyvážený zvuk naprieč celým spektrom.

- 1 - Woofer pre reprodukciu basových a stredových frekvencií
- 2 - Tweeter pre reprodukciu vysokých frekvencií
- 3 - Ovládač na úpravu vysokých frekvencií
- 4 - Ovládač na úpravu basových frekvencií
- 5 - Vstup pre kábel zo zvukovej karty
- 6 - Napájanie vnútorného zosilňovača
Počas nahrávania a pri editácii hudby sa používajú takzvané nearfield monitory, ktoré sú už podľa názvu určené pre blízky (kritický) posluch. Stavajú sa na stôl (väčšinou vedľa obrazovky počítača) na ktorom sa zvuk spracováva. V dnešnej dobe nie je nutné hľadať vhodný zosilňovač, pretože absolútna väčšina monitorov je aktívnych – majú v sebe vstavaný zosilňovač. Štúdiové monitory sa tak zapájajú priamo do zvukovej karty.
K monitorom je tiež potrebné zakúpiť vhodné káble, ktorými sa do nich posiela zvuk. Dnes sa väčšinou používajú symetrické káble s konektormi XLR-samec (do monitoru) a s 1/4 "stereo" Jackom na druhej strane (do zvukovej karty). Základné monitory predávané v páre sa často pripájajú k PC alebo zvukovej karte pomocou cinchových káblov. Pokiaľ budeme monitor stavať na stôl, je dobré si pod ne kúpiť akustický molitan, aby doska stola nezačala rezonovať. S výnimkou tých najmenších monitorov je lepšie si zadovážiť vhodný stojan.