Ako vybrať digitálne piano

Zatiaľ čo digitálne pianína napodobňujú priestorovo menšie piano s vertikálnym vedením strún, digitálne krídla dávajú hráčovi pocit hry na autentický koncertný nástroj. Ak však vyberáte nástroj pre začiatočníka, tak je pre vás digitálne pianíno ideálnym variantom, hlavne vzhľadom k vyššej cene digitálnych krídiel.
Delenie podľa klaviatúry
Medzi hlavnú devízu digitálnych pian patrí klaviatúra, ktorá by mala čo najviac napodobniť tú na bežnom klavíry so všetkými nuanciami a detailmi. Niektorým ľuďom nie je príjemná hra na matné klávesy, niekto zasa nemá rád „kĺzavý“ pocit na lesklých. Z hľadiska materiálu býva optimálna nápodoba slonoviny aspoň s minimálnymi sacími vlastnosťami, čo prispieva k celkovému komfortu z hry.
Mechanické a zvukové vlastnosti
Základom každého digitálneho piana je kladivková mechanika, ktorá simuluje pocit úderných kladiviek na skutočnom klavíry. V závislosti na cene digitálneho piana sa potom taká mechanika pripravuje v tzv. lineárnom variante (všetky kladivká sú rovnako ťažké) alebo odstupňovane, kedy sú kladivká na basových klávesoch ťažšie a na altových zasa ľahšie, ako u skutočného nástroja.Každá klávesa potom slúži ako ovládací resp. spúšťací prvok nahraného zvuku (obvykle skutočného klavíru) zodpovedajúcemu danému tónu. Toto spúšťanie však môže byť ovplyvnené niekoľkými modeláciami, ktoré napodobňujú fungovanie mechaniky na akustickom nástroji:
Key-off – skutočné klávesy u akustických pián neprestanú hrať okamžite po zdvihnutí kladivka, pretože vďaka dusítkam vydajú charakteristický utlmený zvuk, čo simuluje práve funkcia key-off
Escapement – Táto funkcia simuluje situáciu, kedy je klávesa stlačená nedostatočne a pri reálnom nástroji by nerozoznela strunu a neozval by sa tón
Dynamika úderu – Umožňuje odstupňovať rôzne silné stlačenie klávesy a tým i hlasitosť a priebeh tónu. Platí, že čím viac je stupňov dynamiky úderu, tým viac sa dynamika klávesov digitálneho piana blíži skutočnému klavíru
Smooth release – Pokročila zvuková funkcia simulujúca dozvuk strún pri jemnom zdvihnutí kladiviek, ktorú ocenia hlavne hráči náročnejších klasických kusov alebo jazzovej hudby.
Stereo sustain – Simulácia zošliapnutia pravého pedálu, kedy sú struny zbavené tlmiacich dusítiek a majú tak dlhší dozvuk

Zvukový procesor
Zvukový procesor je srdcom každého digitálneho piana a je to práve jeho kvalita, ktorá má určujúci vplyv na kvalitu zvuku vami zakúpeného piana. Každý procesor v sebe obsahuje nahrané zvuky skutočného klavíru, avšak pri lacnejších nástrojoch nebýva nahraná celá klaviatúra, ale väčšinou iba vybrané tóny, pri čom zbytok je doplnený počítačovým zvýšením či znížením nahraného tónu. Existujú ale i digitálne pianá, ktoré majú v sebe nahrané kompletné klaviatúry prémiových a drahých koncertných modelov, a to v niekoľkých stupňoch pre simuláciu perfektnej dynamiky úderu.Mimo základných zvukových bank klasického klavíru je devízou digitálnych pian tiež množstvo ďalších zvukov a hlasov od klasických keyboardov s množstvom efektových nástrojov až po veľmi sofistikované simulácie starých syntezátorov či elektrických klavírov. Tieto možnosti digitálnych pian ešte viac vyniknú vďaka špeciálnym funkciám, ako sú napr.: Dual tone alebo tiež layer – možnost prepojiť dve zvukové nastavenia do jednej klávesy, takže sa po stlačení jednej klávesy môže ozvať zároveň zvuk klavíru a napríklad odpovedajúci tón huslí. Keyboard split – možnosť rozdeliť klaviatúru na dve časti a použiť pre každú časť úplne iné nastavenie. Bez problému tak zahráte melódiu na zvuk klavíru a bass si zahráte napríklad pomocou organu.
Aranžovanie skladieb a rozhranie MIDI
Zvukový procesor v mnohých prípadoch poslúži ako nástroj pre skladbu vašich vlastných piesní, ktoré vie nielen zaznamenať, ale mnohokrát i analyzovať a napr. doplniť akordický sprievod. Rovnako tak vám takáto funkcia poslúži ako učiteľ, kedy vám riadiaca jednotka zobrazí notový záznam skladby a vyčká na stisk správneho tónu alebo odpočíta presný rytmus a viazanie tónov.Okrem týchto funkcií oceníte určite i možnosť prepojiť si váš digitálny klavír s počítačom alebo iným múdrym zariadením pomocou rozhrania MIDI alebo USB. Vďaka tomu sa z vášho klavíru stane plnohodnotná štúdiová periféria, ktorú bez problému spojíte s vaším hudobným software. Rovnako tak jednoducho si budeme môcť zálohovať vaše skladby nahrané priamo do klavíru alebo naopak rozšíriť pamäť vášho piana o nové skladby či nové zvuky, ak to výrobca umožňuje.
Zvukové výstupy
Jednou z najväčších predností digitálneho piana je, že je možné plne regulovať hlasitosť zabudovaných reproduktorov alebo počúvať cez slúchadlá. Preto je väčšina digitálnych pian vybavená slúchadlovým výstupom na 6.3 stereo jack a veľmi často tiež stereo RCA (cinch) výstupom, alebo 2 mono 6.3 jackovými výstupmi. Na profesionálnych digitálnych pianách nájdete i dvojicu XLR výstupov pre priame pripojenie nástroja do mixážneho pultu či ozvučovacej sústavy.